Sürtünme-aşınma test makinasının tasarım ve imalatı, metal matrisli kompozitlerin sürtünme-aşınma davranışlarının incelenmesi
The Design and manufacture of the friction-wear testing machine, the investigation of the friction-wear behaviour of the metal matrix composites
- Tez No: 8649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı %9, %17 ve %27 ağırlık oranlarında A1203 (saf fil) içeren Çinko-alüminyum alaşımlı kompozit malzemelerin sürtünme-aşın- ma davranışlarını incelemektir. Sürtünme-aşınma davranışlarını ince lemek için bir sürtünme-aşınma test makinasınm tasarımı yapılmış ve imal edilmiştir. Her bir numune 2 saat teste tabi tutulmuş olup, ka- tedilen yol yaklaşık 10 km'dir. Çinko-alüminyum alaşımlarına A1203 ilavesi, bu alaşımın sertliğinin artmasına ve özgül ağırlığının düş mesine sebep olmuştur. Çinko-alüminyum alaşımlarına %9, %17 ve %27 oranlarında saffil (S-A12O3) ilavesi çinko-alüminyum alaşımın (Zamak 3) aşınma ora nı davranışlarını iyileştirdiği görülmektedir. Ayrıca sonuçlar gri dökme demir ve kızıl bronz ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study provides the investigation of the friction-wear behaviour of the Zn-Al allayed composite materials that consist of 9%, 17% and 27% weight fraction of A1203. The experiment was carried out on the friction-wear testing machine that was designed and manufactured specifically for the aforementioned study. Elapsed time in the wear test conducted on the each alloy sample is 2 hours and the distance travelled is approximately 1G km's. Results indicate that the presence of A1203 in the Zn-Al Alloys causes an increase in the hardness of the alloys and a decrease in the specific weight of the allays. In view of the foregoing laboratory experience, it is shown that the addition of 9%, 17%, 27% A1203 into the Al-Zn based allays results inan improvement in the wear rate behaviour of the alloy. The comparative discussion of the results with gray cast iron and red bronze is included to the study as well.