Su soğutuculu, lityum bromür soğuruculu kapalı devre soğurmalı sıcaklık yükseltecinin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a closed cycle absorbtion heat transformer working with H2O/LiBr
  1. Tez No: 8650
  2. Yazar: ORHAN C. GEREDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada su (H2O), lityum bromür (LiBr) akışkan çifti ile ça lışan, kapalı devre Soğurmalı Sıcaklık Yükseltecinin (SSY) termodina mik anal izi gerçekleştirilmiştir. Analizi yapılan SSY yoğuşturucu,.bu- harlaştırıcı, soğurucu, ayırıcı, genleşme vanası ile pompalar ve ısı değiştirgeçlerinden oluşur. SSY'nin soğurmalı soğutma sistemlerinden farkı yoğuşturucunun düşük buharlaştırıcının ise yüksek basınçta ça lışmasıdır. SSY ile mevcut ısı kaynakları daha yüksek sıcaklıkta ısı kaynağı olarak kullanılabildiği gibi bir ısıl sistemin sirkülasyon su yunun sıcaklığının yükseltilmesinde de kullanılabilir. SSY'nin perfor mans parametrelerinin belirlenmesi için bir analiz yöntemi geliştiril miş ve sistemin serbestlik derecesi belirlenmiştir. Çalışmada ayırıcı çıkışındaki su buharının saf ve kızgın buhar şartlarında olduğu varsa yılmıştır. SSY'nin teorik etkinliği, pratik işlerlik etkinliği ve yük sek sıcaklık ısı değiştirgeci çıkış sıcaklığının, ; ısı kaynağı sıcaklığı ve kaynak ayırım boyutsuz parametresi ile değişimi incelenmiş ve elde edilen sonuçlar grafikler halinde -verilmiş, literatürdeki so nuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, thermodynamic analysis of absorbtion heat trans former working with water (H“0) and lithium bromide (LiBr) working fluid pair is performed. The absorbtion heat transformer consists of a condenser evaporator, absorber, generator, expansion valve, pump and' heat exchangers. 7'ie difference between the absorbtion he- tit trans former and classical absorbtion refrigeration system is that while the condenser works at low pressure, evaporator works at high pressure. Existing heat sources at low temperatures may be used as high tempera ture heat sources and the temperature of circulation water of some thermal system may be increased to the desired value by using absorb tion heat transformers. A method of analysis is developed and the per formance parameters of absorbtion heat transformer and the degree of freedom of the system are calculated. In the analysis it is assumed that the vapour at the generator outlet is pure vapour at superheated conditions, the variation of COP, (ECOP) and the outlet temperature ' ' pra K of high temperature heat exchanger with- heat source temperature”and source division dimension.! ess.parameter are investigated and the results are given by figures.