The use of ultra-wideband antennas for the sagittal posture evaluation of the vertebral column
Omurga sagittal postür değerlendirmesi için ultra geniş bant antenlerinin kullanımı
  1. Tez No: 864908
  2. Yazar: MELİS KAYAÖZÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YILMAZ ABDOLSAHEB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Electrical and Electronics Engineering, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Omurga sağlığı, insan yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Omurga postürü, omurganın sağlığını etkileyen en önemli etkenlerdendir. Postür bozuklukları; bel ve sırt ağrısı, hareket kısıtlılığı ve uzun vadede yaşam kalitesinde düşüş gibi problemlere yol açabilir. Bu nedenle, omurga postürünün doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve takip edilmesi büyük önem taşır. Bu çalışmada, insan omurgasının postür analizi için ultra geniş bant antenlerin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Geleneksel postür ölçüm yöntemlerinin eksikliklerini gidermek amacıyla, Ultra geniş bant teknolojisi objektif, hızlı ve ekonomik bir alternatif olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, posteriordan omurgaya bakacak şekilde yerleştirilen iki adet Vivaldi anten kullanılarak, omurganın duruşunu değerlendirmenin etkinliği sorgulanmıştır. Bu amaçla, CST STUDIO elektromanyeti̇k alan si̇mülasyon yazılımı kullanılarak phantom ve voxel modeller hazırlanmış ve bu simulasyonlarda S parametreleri gözlenmiştir. Simulasyonda antenleri test etmek için modifiye edilmiş 43 yaşında, 163 boyunda ve 51 kilo olan bir kadın voxel modeli ve oluşturulan 4 katmanlı phantom model kullanılmıştır. Modeller insan omurgasını temsil etmek üzere farklı torakal kifoz açıları ile bükülmüş ve her bir postür için, antenlerin yaydığı ve aldığı elektromanyetik sinyallerin S parametreleri toplanmıştır. Bu parametreler, 1-8 GHz frekans aralığında 100 MHz aralıklarla 71 frekans noktasında toplanarak analiz edilmiştir. Ardından bu simulasyonlar yapılan deneyler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler, UWB Vivaldi antenlerin, omurganın farklı postürlerini algılama kapasitesini göstermektedir. Bu çalışma, UWB antenlerin, omurganın postür değişikliklerini algılayabileceğini ve geliştirildiğinde geleneksel yöntemlere kıyasla daha objektif ve ekonomik bir postür değerlendirme aracı olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Spinal health has a significant impact on the quality of human life. Spinal posture is one of the most critical factors that affects spinal health. Postural disorders can lead to issues such as lower back and spine pain, limited mobility, and a long-term decrease in quality of life. Therefore, the accurate assessment and monitoring of spinal posture are very important. This study investigates the feasibility of using ultra-wideband (UWB) antennas for the postural analysis of the human spine. To address the shortcomings of traditional posture measurement methods, UWB technology has been considered as an objective, fast, and economical alternative. The study explores the effectiveness of evaluating spinal posture using two Vivaldi antennas to view the spine from the posterior. For this purpose, phantom and voxel models were prepared using CST STUDIO electromagnetic field simulation software, and the S-parameters were observed in these simulations. A modified voxel model of a 43-year-old woman, 163 cm tall and weighing 51 kg, and a created four-layered phantom model were used to test the antennas in the simulation. The models were bent to represent the human spine with different thoracic kyphosis angles. For each posture, the S-parameters of the electromagnetic signals emitted and received by the antennas were collected. These parameters were analyzed at 71 frequency points in 100 MHz intervals within a 1-8 GHz frequency range. Subsequently, these simulations were compared with the experiment. The data obtained demonstrate the capacity of UWB Vivaldi antennas to detect different postures of the spine. This study suggests that UWB antennas can detect changes in spinal posture and, with further development, could serve as a more objective and economical tool for posture assessment compared to traditional methods.