Ultra geniş bant uygulamaları için çentik karakteristlikli yüksek izolasyonlu mımo anten tasarımları
Highly isolated mimo antenna designs with band notch characteristics for ultra wideband applications
- Tez No: 892902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişimiyle birlikte kablosuz haberleşmenin önü açılmıştır. Teknoloji üzerine bilim, savunma sanayi ve ticari alanlarında birçok uygulamada yenilikler yapılmıştır. Yapılan yeniliklerde, her türlü devreye uyum sağlamaları, düşük maliyetli olmalarıyla mikroşerit antenler tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcılar, ihtiyaçları doğrultusunda kablosuz haberleşme sistemlerinde aynı anda birden fazla işin yapılabilmesini beklemektedir. Ultra Geniş Bant teknolojisi (UGB), yüksek veri hızı ve geniş bant genişliğiyle kullanıcıların isteklerini karşılayabilmektedir. UGB teknolojisinin sahip olduğu avantajların yanında çok yollu sönümlemeye uğraması gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantaja, birden fazla anten kullanımıyla Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (Multiple Input Multiple Output, MIMO) antenler, dizi ve çeşitlilik kazancı sağlayarak, iletişimin hızını ve kapasitesini artırdıkları için çözüm olarak önerilmektedir. Bu tez çalışmasında, iki elemanlı UGB MIMO mikroşerit antenlerin tasarımı ve anten elemanları arasındaki izolasyonu sağlamak için kullanılan teknikler ve UGB frekans bandı içerisindeki diğer kablosuz haberleşme sistemleriyle parazitlenmeyi önlemek amaçlı, bant bastırmak üzerine yapılan çalışmalar sunulmuştur. Toplamda beş farklı anten tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımları yapılan antenlerin bant genişlikleri, izolasyon ve bant bastırma özelliklerini incelemek için analizleri yapılmıştır. İlk olarak FR-4 yalıtkan malzemesi 30 × 29,5 mm2 boyutunda mikroşerit anten tasarımı önerilmiştir. İkinci olarak 50 × 29 mm2 boyutunda MIMO anten tasarımı gerçekleştirilmiş ve toprak yüzeyde çift L şekilleri kullanılarak UGB frekans aralığında
Özet (Çeviri)
Recently, with the development of technology, the way for wireless communication has been opened. Innovations have been made in many applications of technology in the fields of science, defense industry and commercial areas. Microstrip antennas are preferred by designers due to their innovations, adaptability to all kinds of circuits and low cost. Users expect more than one job to be done at the same time in wireless communication systems, depending on their needs. Ultra Wideband technology (UWB) can meet users' demands with high data speed and wide bandwidth. In addition to the advantages of UWB technology, it also has disadvantages such as multi-path fading. Multiple Input Multiple Output antennas are recommended as a solution to this disadvantage, as they increase the speed and capacity of communication by providing array and diversity gain through the use of multiple antennas. In this thesis, the design of two-element UWB MIMO microstrip antennas and the techniques used to ensure isolation between antenna elements and studies on band rejection to prevent interference with other wireless communication systems within the UWB frequency band are presented. A total of five different antenna designs were developed. The designed antennas were analyzed to examine their bandwidth, isolation and band rejection properties. Firstly, a microstrip antenna design with FR-4 insulator material and size 30 × 29.5 mm2 was proposed. Secondly, a MIMO antenna design of 50 × 29 mm2 size was realized and isolation was achieved at