Çocukluk çağı obezitesinde kardiyovasküler risk faktörleri
Cardiovascular rik criteria in childhood obesity
  1. Tez No: 86491
  2. Yazar: MUSTAFA KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKÇORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİNDE KARDİYOVASKÜLER RİSK KRİTERLERİ Giriş Yetişkinlerde obezitenin neden olduğu kardiyovasküler komplikasyonların orijini çocukluk çağlarına kadar uzanmaktadır. Yöntemler Bu çalışma 1 Ağustos 1998-30 Ağustos 1999 tarihleri arasında DEÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine şişmanlık yakınması ile gelen, yapılan tetkiklerine göre ekzojen obezite olarak kabul edilen çocuklar ile boya göre kilo indeksi normal sınırlarda olan çocukların oluşturduğu iki grup arasında EKO, EKG, lipid değerleri, kan basınçları karşılaştırmaları yapılmıştır. Ayrıca obez çocuklar arasında, mevcut parametrelerin kilo ve boya göre kilo indeksi arasında etkileşmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
\ SUMMARY CARDIOVASCULAR RISK CRITERIA IN CHILDHOOD OBESITY Introduction The origins of cardiovascular complications related to adult obesity extend to childhood. Materials and Methods This study was done on two groups of children who came to Dokuz Eylül University Hospital's Department of Pediatrics between August 1,1998-August 30, 1999 with the chief complaint of obesity. The first group who were found on further evaluation to have exogen obesity and the second composing of children with a normal weight for height were compared in terms of ECHO-cardiography, ECG, blood lipid levels and blood pressure values.