Tablet üzerinde atılan dijital imzaların adli yazılım aracı ile incelenmesi
Examination of digital signatures on tablet with forensic software tool
  1. Tez No: 864935
  2. Yazar: EBRU ARSLANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Dijitalleşen dünyada, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte dijital ortamlara atılan imzalar, günlük hayatımızda yer almaya başlamıştır. Özellikle tablet kullanımının yaygınlaşması, elektronik belgelerde kullanılan imzaların hukuki geçerliliğini sağlamak adına önemli bir gereklilik haline gelmiştir. Dijital ortamlara atılan imzalar, belge güvenliği ve kimlik doğrulama süreçlerinde önemli rol oynamaktadır. Geleneksel kâğıt üzerindeki imzaların dijital ortama taşınmasıyla birlikte, bu tür imzaların kullanımı yaygınlaşmış ve iş süreçlerinde önemli bir yer edinmiştir. Ancak, bu imzaların güvenilirliği ve aidiyeti konularında belirli endişeler bulunmaktadır. Özellikle, sahte imza oluşturma veya imza taklit etme gibi kötü niyetli faaliyetlerin önlenmesi için imzaların güvenilirliği sağlanmalıdır. Bu çalışma içerisinde güvenlik modeli özelliği (özel sembol, sedil/noktalama işaretleri, büyük/küçük harf, yatay/dikey hareketler, el kardırma hareketleri vb.) içeren“Q1”kodu verilen tetkik konusu (1) adet prototip imza oluşturulmuş ve tablet kalemi kullanılarak el ile tablet üzerine atılmıştır. (36) adet deneğe serbest taklit yöntemiyle ve zaman kısıtlaması olmaksızın“Q1”kodu verilen prototip imzayı taklit etmeleri istenmiş olup mukayese konusu imzalar oluşturulmuştur. (36) adet deneğe attırılan prototip imza modelinin taklidi için her bir deneğe ayrı ayrı numaralandırma yapılarak“A”kodu verilmiş olup, her bir deneğin demografik özellikleri, eğitim durumları, çalışma pozisyonları ve imza için kullandıkları el pozisyonları tablo haline getirilerek deneklerin özellikleri belirtilmiştir.“Q1”kodlu prototip imza modelinin taklidini gerçekleştiren deneklerin mukayese konusu oluşturdukları“A”kodlu mukayese konusu imzalar adli yazılım aracına yüklenerek elde edilen sonuç verilerinde parametre değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca deneklerin taklit etmeleri için oluşturulan“Q1”kodlu inceleme konusu prototip imza modelinin kendi içerisindeki benzerlik derecesini/parametre değerlerini ölçmek adına aynı kişi tarafından mümkün olduğunca aynı karakteristik özellikleri ihtiva edecek biçimde tablet üzerine tablet kalemi kullanılarak“Q2”kodlu ve“Q3”kodlu mukayese konusu imzalar ise dijital ortama el ile atılmış olan imza modelleri oluşturulmuştur. Tablet üzerinde atımı gerçekleştirilen tetkik konusu oluşturulan (1) adet prototip imza, aynı kişi tarafından aynı yöntemle atılan diğer iki adet imza (“Q2”ve“Q3”kodlu mukayese konusu imzalar) ile (36) adet deneğin taklidi ile gerçekleştirilen mukayese konusu imzalar (“A”kodlu mukayese konusu imzalar) parametre değerleri detaylı bir şekilde adli yazılım aracı ile incelenerek elde edilecek verilerinin değerlendirilmeleri yapılmıştır. Adli yazılım aracı ile dijital ortamda atılan imzanın konumu (x,y), kalem açısı, başlama ve bitiş noktaları, hızı, ivmesi, kalem basıncı, kaldırma ve indirme hareketleri, kalemin tutuş açıları, dijital ortamda atılan imza görüntüsü vb. parametreleri kayıt altına alınmaktadır. Tüm imzalar için bu parametre değerleri elde edilmiş ve kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, dijital ortamda tablet üzerinde tablet kalemi ile atılan imzaların adli yazılım aracıyla incelenmesine odaklanarak, inceleme süreçleri belirlenmiş ve taklit imza olup olmadıklarının adli yazılım aracı kullanılarak belirlenme durumları incelenmiştir. İmzaların çeşitli parametreler açısından karşılaştırılması, imzaların benzersiz doğasını ve her bir imzanın kendine özgü karakteristiklerini sayısal olarak da ortaya koymuştur. Bununla birlikte adli amaçlı imza analizlerinde; dijital ortamlara el ile atılan imzaların imza inceleme uzmanları tarafından incelenerek nihai kararın verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the digitalized world, with the rapid advancement of technology, signatures on digital media have started to take place in our daily lives. Especially the widespread use of tablets has become an important requirement to ensure the legal validity of signatures used in electronic documents. Signatures on digital media play an important role in document security and authentication processes. With the transfer of traditional paper signatures to digital media, the use of such signatures has become widespread and has gained an important place in business processes. However, there are certain concerns about the reliability and authenticity of these signatures. In particular, the reliability of signatures must be ensured to prevent malicious activities such as forging or counterfeiting signatures. In this study, one (1) prototype signature, which was given the code“Q1”, containing security model features (special symbol, cedilla/punctuation marks, uppercase/lowercase letters, horizontal/vertical movements, hand shuffling movements, etc.), was created and was handwritten on the tablet using a tablet pen. (36) subjects were asked to imitate the prototype signature given the code“Q1”with the free imitation method and without time limitation, and the signatures subject to comparison were created. For the imitation of the prototype signature model made by (36) subjects, each subject was numbered separately and given the code“A”, and the demographic characteristics, educational status, working positions and hand positions used for signature of each subject were tabulated and the characteristics of the subjects were specified. The signatures of the subjects who imitated the prototype signature model coded“Q1”were uploaded to the forensic software tool and the parameter values were compared in the result data obtained. In addition, in order to measure the degree of similarity/parameter values within the prototype signature model coded“Q1”created for the subjects to imitate, the signature models coded“Q2”and“Q3”were created by the same person using a tablet pen on the tablet in a way to contain the same characteristics as much as possible, and the signature models coded“Q2”and“Q3”were created by hand on digital media. The parameter values of (1) prototype signature created on the tablet, two other signatures (the signatures coded“Q2”and“Q3”) signed by the same person with the same method, and (36) signatures (the signatures coded“A”) obtained by imitation of the subject were examined in detail with the forensic software tool and the data to be obtained were evaluated. With the forensic software tool, parameters such as the position (x,y), pen angle, starting and ending points, speed, acceleration, pen pressure, lifting and lowering movements, pen grip angles, signature image in the digital environment, etc. are recorded. These parameter values were obtained for all signatures and compared among themselves. In this study, focusing on the forensic software examination of tablet pen signatures on a tablet in a digital environment, the examination processes were determined and the forgery of the signatures was analyzed using forensic software. The comparison of the signatures in terms of various parameters has numerically revealed the unique nature of the signatures and the distinctive characteristics of each signature. However, it has been concluded that in forensic signature analysis; signatures manually added to digital media should be examined by signature examiners and a final decision should be made.