Tüketicinin uyku kalitesini arttıran ve anatomisini koruyan modüler yastık tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of modular pillows enhancing consumer sleep quality and anatomical support
  1. Tez No: 864968
  2. Yazar: KADRİYE ERCİYESLİOĞLU BATIGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN ALPER CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, tüketicilerin uyku kalitesini artırmayı ve anatomilerini korumayı hedefleyen modüler yastık tasarımı ve imalatını ele almaktadır. Uyku, insan yaşamının önemli bir bölümünü kapsayan ve genel sağlığı etkileyen kritik bir fizyolojik süreçtir. Uyku kalitesi, doğru yatak ve yastık seçimiyle önemli ölçüde etkilenebilir. Bu bağlamda, modüler yastık tasarımı; bireylerin tercih ettiği uyku pozisyonlarına, vücut anatomisine ve kişisel konfor ihtiyaçlarına uygun şekilde özelleştirilebilir destek sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın odak noktası, modüler yastıkların tasarımındaki yenilikçi yaklaşım ve bu tasarımın tüketicilerin uyku deneyimine olan olumlu etkileridir. Modüler yapının, farklı modüllerin birleştirilerek kullanıcının ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir destek sağlaması, kullanıcının anatomik gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamayı amaçlar. Bu tasarımın avantajları arasında uyku sırasında rahatlık, destek ve anatomik uyumun artırılması bulunmaktadır. Çalışma, literatür taraması, teorik çerçeve, tasarım prensipleri ve üretim süreci gibi unsurları içeren kapsamlı bir araştırmayı içermektedir. Modüler yastık tasarımının, tüketicilerin uyku kalitesini artırmada ve anatomilerini korumada nasıl bir çözüm sunabileceği detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Bu çalışma, uyku teknolojilerindeki gelişmeleri değerlendirmeyi ve modüler yastık tasarımının uyku konforu üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the design and manufacturing of modular pillows aimed at enhancing consumers' sleep quality and preserving their anatomies. Sleep is a critical physiological process covering a significant part of human life and profoundly impacting overall health. The quality of sleep can be significantly influenced by the proper selection of a mattress and pillow. In this context, modular pillow design aims to provide customizable support tailored to individuals' preferred sleep positions, body anatomy, and personal comfort needs. The focal point of the study is the innovative approach in the design of modular pillows and their positive impact on consumers' sleep experiences. The modular structure aims to offer customizable support by combining different modules according to the user's needs, effectively addressing anatomical requirements. The advantages of this design include increased comfort, support, and anatomical alignment during sleep. The study encompasses a comprehensive research approach, including literature review, theoretical framework, design principles, and the manufacturing process. The detailed examination of the modular pillow design will explore how it can provide a solution to enhance consumers' sleep quality and preserve their anatomies. The study aims to evaluate advancements in sleep technologies and understand the impact of modular pillow design on sleep comfort.