Çimento bağlayıcılı malzemelerde basınç altında karbon kürünün incelenmesi
Investigation of carbon cure under pressure in cementitious materials
  1. Tez No: 864969
  2. Yazar: MERVE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞUR TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada erken yaşta CO 2 kürü, çimento hidratasyon ürünlerinin oluşumunu etkileyerek çimento bağlayıcılı malzemelerin mekanik özeliklerini değiştirebilmektedir. %28 ve %32 s/ç oranlarında çimento hamurları hazırlandıktan sonra 2 farklı ön bekleme süresi (15 dk ve 117 dk) ve 5 farklı barda (1, 3, 5, 8 ve 10 bar) CO 2 kürü uygulanmıştır. Ön bekleme süresi 117 dk olan numunelere 30 dk, ön bekleme süresi 15 dk olan numunelere 15, 30 ve 60 dk CO 2 kürü uygulanmıştır. Çimento hamurlarının 7 günlük basınç dayanımları incelenmiştir. En yüksek basınç dayanımı (112.73 MPa) 15 dk ön bekleme yapılmış ve 60 dk süresince 3 bar CO 2 kürü uygulanmış KK %28 kodlu numunede elde edilmiştir. Kontrol numunelerinde s/ç oranı arttığında basınç dayanımındaki azalma %27 iken, 15 dk ön beklemeden sonra 60 dk CO 2 kürü uygulanan numunelerdeki bu azalma oranı %53'dür.Bu çalışma sonucunda dayanım artışı açısından genel olarak çimento hamuruna uygulanan en uygun kür işlemi 15 dk ön bekleme sonunda 60 dk 3 bar CO 2 kürü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, CO 2 curing at an early age can change the mechanical properties of cement-binding materials by affecting the formation of cement hydration products. After preparing cement pastes with 28% and 32% w/c ratios, CO 2 cure was applied to the samples at 2 different pre-waiting times (15 min and 117 min) and 5 different bars (1,3,5,8 and 10). While 30 min CO 2 cure was applied to the samples pre-waited for 117 min, 15,30- and 60-min CO 2 cure was applied to the samples pre-waited for 15 min. The 7-day compressive strengths of cement pastes were investigated. The highest compressive strength (112.73 MPa) was obtained in the KK 28% coded sample, which was kept for 15 minutes and then cured with 3 bar CO 2 for 60 minutes. While the decrease in compressive strength was 27% when the w/c ratio in the control samples increased, this decrease rate was 53% in the samples cured with CO2 for 60 minutes after 15 minutes of pre-waiting.As a result of this study, ın terms of strength increase, the most suitable curing process applied to cement paste, in general, was 3 bar CO 2 curing for 60 minutes after 15 minutes of pre-waiting.