Bir başka polislik: Toplum destekli polislik
Another policing: Community policing
- Tez No: 865003
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu devletin şiddetle doğrudan ilişkili kesimini oluşturan polisin; anlaşılabilir ancak varlık sebebine tümüyle ters düşer şekilde toplumla karşılıklı olarak birbirlerini ötekileştirme sorununa çare olabileceğine inanılan“toplum destekli polislik”felsefesi oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde devletin ortaya çıkışında“güvenlik olgusu”nun rolü, devletin meşru şiddet tekeli haline gelmesi ve bu tekeli kullanmak üzere kurumsallaşmış polis kurumunu yaratma süreci incelenmiştir. İkinci bölümde tarihi süreçte polislik pratiklerinin görünümü, 19. yüzyıl ürünü olan modern kurumsal polisliğin ortaya çıkışı, dinamik ilişkiler ağının devletleri modern polislikte yeni açılımlara zorlamasıyla yaşanan gelişmeler üzerinde durulmuştur. Bu yeni açılımlardan birini çalışmanın konusu olan toplum destekli polislik oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde polisin sahip olduğu ayrıcalıklı yetkilerin bireylerin temel hak ve özgürlükleri üzerindeki etkisinin incelenmesini takiben dördüncü bölümde toplum destekli polislik modelinin kavramsal çerçevesi, unsurları ve insan haklarının korunmasına sunacağı katkılar irdelenmiştir. Son bölümde ise bu modelin Türkiye modelinin oluşturulması süreci ve bu kapsamda yürütülen faaliyetler değerlendirilmiştir. Çalışma ile ülkemizde henüz içselleştirilememişken işlevsiz hale getirilen toplum destekli polislik modeline duyulan ihtiyacı gerçekçi bir şekilde ortaya koymak ve bu modelin uygulamasından neden vazgeçilmemesi gerektiğini göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this master's thesis, revolves around the philosophy of“community policing”, which is believed to be a solution to the problem of the police, which constitutes the part of the state directly related to violence, mutually marginalizing each other with the society in a way that is understandable but completely contrary to the reason for its existence. The first section of the study examines the role of the“security phenomenon”in the emergence of the state, the process of the state acquiring a legitimate monopoly on violence, institutionalization of the police force to exercise this monopoly. The second section delves into the historical evolution of policing practices, the emergence of modern institutional policing in the 19th century, and the developments prompted by the dynamic network of relationships compelling states towards new approaches in modern policing. One of these novel approaches is community policing, which is the focus of this study. Following the examination of the impact of the privileged powers of the police on the individuals' fundamental rights and liberties in the third section, the fourth section scrutinizes the conceptual framework of community policing, its components, and its contributions to the protection of human rights. In the last section, the process of establishing the Turkish model of this model and the activities carried out within this scope are evaluated. The study aims to realistically demonstrate the need for the community policing model, which has been rendered dysfunctional in our country while it has not yet been internalized, and to show why the implementation of this model should not be abandoned.