Şanlıurfa'da önleyici polisliğin suçla mücadeledeki rolü
Role i̇n the fight against crime preventi̇ve poli̇ci̇ng i̇n Şanlıurfa
- Tez No: 394694
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Polisin temel görevi suçla mücadele etmektir. Polis suç ve suçlularla mücadele ederken değişik taktikler kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nün 2011 ve 2014 yılları arasında uygulamış olduğu stratejileri anlatmaktır. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü problem odaklı polislik ve toplum destekli polislik metotlarını kullanarak suçla mücadelede önemli başarılar elde etmiş ve sonuçta suç oranları düşerek kentte huzurlu bir ortam meydana gelmiştir. Bundan dolayı Şanlıurfa'da uygulanan bu stratejiler başka il emniyet müdürlükleri tarafından da örnek olarak alınabilecektir. Bundan dolayı bu çalışmanın özelliği Türkiye'de toplum destekli polislik ve problem odaklı polislik çalışmalarının bir ile başarılı bir şekilde uygulanışının açıklandığı ilk çalışma olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main duty of the police is to combat against crime. Police use different methods and implement different strategies while dealing with criminals. The purpose of this study is to explain the methods that were used by Sanliurfa Police Department between 2011 and 2014. Sanliurfa Police Department used problem oriented policing and community policing strategies which in turn ended with success in reducing crime rates and providing peaceful environment in the city. Therefore, the methods used in Sanliurfa may be a good example for other cities which struggle with high crime rates. The significance of the study is that this dissertation is the first study which explained implementation of community policing strategies and problem oriented policing strategies in Turkey.