Roma III tüzüğü uyarınca boşanma ve ayrılığa uygulanacak hukuk
The law applicable to divorce and legal separation pursuant to the Rome III regulation
  1. Tez No: 865009
  2. Yazar: HYSNİ MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Roma III Tüzüğü Uyarınca Boşanma ve Ayrılığa Uygulanacak Hukuk başlıklı bu çalışmada, boşanma ve ayrılığın Roma III Tüzüğüne göre düzenlenmesini incelenmiştir. Boşanma sebepleri ülkelerin siyasi, dini ve kültürel faktörlerinden etkilenmekte olup ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Bu sebeplerin ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor oluşu yabancı unsur olduğu boşanma davalarında durumu daha da zorlaştırmaktadır. AB üyesi ülkelerin boşanma alanındaki hukuklarının yabancı unsur içeren durumlarda uyumlu hale getirilmesi ile bu alana hukukî öngörülebilirlik, güvenlik ve esneklik kazandırmak amaçlanmaktadır. Avrupa Birliği, özel hukuk alanını uyumlaştırmak amacıyla tüzükler, bölgesel anlaşmalar ve Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları dahil olmak üzere bir dizi hukukî araçtan yararlanmıştır. Roma III Tüzüğü'nün bir diğer amacı, ayrılma veya boşanmada kendi lehine bir sonuç elde etmek amacıyla eşlerden birinin diğer eşten önce davranarak mahkemeye dava açması durumu olan“forum shopping”olayını önlemektir. Roma III Tüzüğü bölgesel olarak 17 AB ülkesinde geçerli olmaktadır. Roma III Tüzüğü boşanma ve ayrılık davalarında uygulanacak hukukun belirlenmesi için iki yöntem öngörmektedir. Söz konusu yöntemlerden ilki sübjektif yöntem, boşanma veya ayrılıkta eşlerin uygulanacak hukuku seçme imkânını tanıyan yöntemdir. Diğer yöntem ise objektif yöntem, eşler arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde uygulanacak hukukun objektif kriterlere göre belirlenmesini öngören ve Roma III Tüzüğü'nün 8. maddesinde tanımlanan yöntemdir. Tüzüğün en büyük yeniliklerinden biri de boşanma veya ayrılık durumunda uygulanacak hukuku eşlere seçme olanağı tanımasıdır. Roma III Tüzüğü'nde uygulanacak mevzuatın belirlenmesinde temel prensip, boşanmada uygulanacak hukuku eşlerin seçmesidir. Roma III Tüzüğü eşlere sınırlı seçim hakkı tanımaktadır. Eşlere boşanmada uygulanacak hukuku seçme imkânının tanınması, tarafların kanunlar ihtilâfı sorununu daha hızlı ve kolay bir şekilde aşmasını sağlayacak, aynı zamanda tarafların beklentilerinin karşılanması ve adaletin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini mümkün kılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, titled TThe Law Applicable to Divorce and Legal Separation Pursuant to the Rome III Regulation, aims to explain how divorce and separation are regulated according to the Rome III Regulation. The reasons for divorce are influenced by the political, religious, and cultural factors of countries and vary from one country to another. This variability, especially in cases of divorce involving foreign elements, further complicates the situation. The aim is to bring legal predictability, security, and flexibility to this area by harmonizing the divorce legislation of EU member countries concerning foreign elements. The European Union has utilized a range of legal instruments for the purpose of harmonizing private law, including regulations, regional agreements, and decisions of the Court of Justice of the European Union. Another objective of the Rome III Regulation is to prevent forum shopping, where one spouse might initiate legal proceedings before the other to obtain a more favorable outcome in cases of legale separation or divorce. The Rome III Regulation is applicable regionally across 17 EU countries. The Rome III Regulation proposes two methods for determining the law applicable to divorce or legale separation cases. The first is the subjective method, which allows spouses to choose the applicable law in the event of divorce or separation. The other is the objective method, which, in the absence of an agreement between the spouses, determines the applicable law based on objective criteria as defined in Article 8 of the Rome III Regulation. One of the major innovations of the Regulation is granting spouses the opportunity to choose the law applicable in cases of divorce or separation. The primary principle in determining the applicable legislation under the Rome III Regulation is that the spouses choose the law to be applied in divorce. The Rome III Regulation provides a limited right of choice to the spouses. Granting spouses the opportunity to choose the law applicable to divorce will enable them to overcome the problem of conflict of laws more quickly and easily, while also meeting the parties' expectations and facilitating the swift administration of justice.