Avrupa'da aşırı sağ popülizm ve dış politika: Birleşik Krallık ve Fransa örnekleri
Far-right populism and foreign policy in Europe: The cases of the United Kingdom and France
- Tez No: 865014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma Avrupa'da yerleşik siyasi aktörler haline gelen aşırı sağ popülist partilerin dış politika söylem, tutum ve hedeflerindeki ortak gündemleri ve örüntüleri belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma, popülizm ve dış politika ilişkisini; Avrupa'da sağ popülizmin yükselişi ve nedenlerini; Avrupa'da aşırı sağ popülist partilerin dış politika söylem, gündem ve stratejilerini kapsamaktadır. Çalışmada Avrupa'daki aşırı sağ popülist partilerin dış politika yaklaşım ve hedeflerindeki ortak unsurlar belirlenerek ortak bir analiz çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Birleşik Krallık'ta UKIP (UK Independence Party), Fransa'da Ulusal Birlik (Rassemblement National, RN) partilerinin dış politika söylem, tutum ve hedefleri incelenerek iki aşırı sağ popülist partinin dış politikaları belirlenen ortak gündem ve dinamikler çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the common agendas and patterns in the foreign policy discourses, attitudes, and objectives of far-right populist parties that have become established political actors in Europe. The research encompasses the relationship between populism and foreign policy, the rise of right-wing populism in Europe and its causes, and the foreign policy discourses, agendas, and strategies of far-right populist parties in Europe. In this study, a common framework of analysis has been developed by identifying the common elements in the foreign policy discourses, agendas, and objectives of far-right populist parties in Europe. The foreign policy discourses, attitudes, and objectives of the UK Independence Party (UKIP) in the United Kingdom and the Rassemblement National (RN) in France are examined, analyzing the foreign policies of these two far-right populist parties within the framework of identified common agendas and dynamics.