Avrupa'da popülist sağ ve zenofobi: Antisemitizm ve İslamofobi üzerinden bir değerlendirme
Populist right and xenophobia in Europe: An assessment on antisemitism and Islamophobia
- Tez No: 740504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışma, Avrupa'da son yıllarda sıkça adı duyulan zenofobi kavramını mercek altına almakta olup, zenofobi kavramının tarihsel gelişimini ve siyaset alanına etkisini incelemektedir. Zenofobi kavramının antisemitizm ve İslamofobi üzerinden yapılan detaylı tarihsel ve modern değerlendirmeleri ile Avrupa kimliğinin oluşumunda zenofobinin rolüne odaklanılmıştır. Çalışmanın devamında ise Avrupa'da yükselen aşırı sağ ve zenofobi arasındaki bağlantı irdelenmektedir. Bu bağlantı incelenirken popülizm ve aşırı sağ siyasi görüş arasındaki ilişki ortaya koyulmuş, Avrupa'nın bu konuda en önde gelen altı ülkesi ve bu ülkeler içinde önde gelen popülist aşırı sağ partilerin geçmiş ve günümüz zenofobik siyasi politikaları ve söylemleri gözler önüne serilmiştir. Tezin son başlıkları ve sonuç bölümü ile birlikte ise yükselen zenofobi ve aşırı sağın başarısı arasındaki bağımlı ve karşılıklı ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the concept of xenophobia, which has been frequently mentioned in Europe in recent years and examines the historical development of the concept of xenophobia and its impact on the field of politics. It focuses on the role of xenophobia in the formation of European identity, with detailed historical and modern evaluations of the concept of xenophobia based on antisemitism and Islamophobia. In the continuation of the study, the connection between the rising far-right and xenophobia in Europe is examined. While examining this connection, therelationship between populism and the far-right political view was revealed and the past and present xenophobic political policies and discourses of the six leading countries in Europe and the leading populist far-right parties in these countries were revealed. Along with the last titles and the conclusion part of the thesis, the dependent and mutual relationship between the rising xenophobia and the success of the extreme right has been evaluated.