Spinosadın sıçanlarda intestinal epitel hücre yapısına, oksidatif enzim seviyesine ve DNA'sına etkisi ile e vitamininin spinosada karşı koruyucu etkisi
The impact of spinosad on intestinal epithelial cell structure, oxidative enzyme levels, and DNA in rats, and the protective role of vitamin e against spinosad
- Tez No: 865017
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, erişkin erkek Wistar albino sıçanlarda spinosadın neden olduğu hasara karşı E vitamininin koruyucu etkilerini araştırmaktı. Sıçanlara ağız yoluyla 200 mg/kg dozunda E vitamini ve farklı spinosad dozları (9 mg/kg ve 37,38 mg/kg) verildi. Bağırsak dokuları, uygulamadan sonraki birinci, üçüncü ve yedinci günlerde analiz için toplandı. Lipit peroksidasyonu (malondialdehit [MDA]) ve toplam glutatyon (GSH) seviyeleri ölçüldü ve ince bağırsak dokusundaki prizmatik epitelyal hücrelerin yapıları ışık, floresan ve elektron mikroskopları kullanılarak incelendi. Sonuçlar, spinosad ile muamele edilen sıçanlardan elde edilen dokularda kontrol grubundaki sıçanlara kıyasla önemli hücre hasarını ortaya koydu. Bu hasarlar arasında kromatin dağılımının ve nükleer morfolojinin kötüleşmesi, hücre ayrılması, artmış goblet hücre sayısı, bozulmuş villus yapısı ve bağ dokuda lenfosit yığımı ve eritrosit bulunmaktadır. Ancak, E vitamini uygulanması ince bağırsak prizmatik hücre hasarına karşı korudu. GSH seviyeleri, tüm ölçüm günlerinde 37,38 mg/kg spinosad grubunda sürekli olarak daha düşük olmasına rağmen, 9 mg/kg spinosad grubunda anlamlı bir fark gözlenmedi. Ayrıca, E vitamini uygulanması 37,38 mg/kg spinosad grubundaki GSH seviyelerini ilk günden sonra azalttı. Ek olarak, 37,38 mg/kg spinosad ile birlikte E vitamini grubundaki GSH seviyeleri, üçüncü ve yedinci günlerde kontrol grubundakilerden daha düşüktü. MDA seviyeleri açısından, tüm ölçüm günlerinde 37,38 mg/kg spinosad grubunda daha yüksekti, ancak 9 mg/kg spinosad grubunda anlamlı bir fark gözlenmedi. Ancak, MDA seviyeleri, üçüncü ve yedinci günlerde,37,38 mg/kg spinosad ile birlikte E vitamini grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksekti. E vitamininin MDA ve GSH seviyelerinde kısa vadeli olumlu etkiler gösterdiği ancak uzun vadeli etkilerde bulunmadığı belirlenmiştir. Bu çalışma, SPN'nin memeli ince bağırsağı üzerinde zararlı etkisi olduğunu göstermiştir. Genel olarak, bu bulgular, spinosad ve antioksidanların koruyucu rolü üzerine daha fazla araştırma yapılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the protective effects of vitamin E against spinosad-induced damage in adult male Wistar albino rats. The rats were orally administered vitamin E at 200 mg/kg and different doses of spinosad (9 mg/kg and 37,38 mg/kg). Intestinal tissues were collected for analysis on days one, three, and seven post-administration. Levels of lipid peroxidation (malondialdehyde [MDA]) and total glutathione (GSH) were measured, and the structures of columnar epithelial cells in small intestine tissue were examined using light, fluorescent, and electron microscopy. The results revealed significant cellular damage in tissues obtained from rats treated with spinosad compared to the control group rats. These damages include deterioration of chromatin distribution and nuclear morphology, cell separation, increased goblet cell count, disrupted villus structure, and lymphocyte accumulation and erythrocyte presence in the connective tissue, compared to the control group rats. However, application of vitamin E protected against damage to the prismatic cells of the small intestine. While GSH levels were consistently lower in the 37,38 mg/kg spinosad group across all assay days, no significant difference was observed in the 9 mg/kg spinosad group. Furthermore, administering vitamin E decreased GSH levels in the 37,38 mg/kg spinosad group after the first day. Additionally, GSH levels in the 37,38 mg/kg spinosad with vitamin E group were lower than those in the control group on days three and seven. MDA levels were higher in the 37,38 mg/kg spinosad group across all assay days, with no significant difference observed in the 9 mg/kg spinosad group. However, MDA levels were even higher in the 37,38 mg/kg spinosad with vitamin E group compared to the control group on days three and seven. It has been determined that vitamin E exhibits short-term positive effects on MDA and GSH levels, but no long-term effects. This study has demonstrated the harmful effect of SPN on the mammalian small intestine. Overall, these findings emphasize the necessity for further research on the protective role of vitamin E on spinosad and antioxidants.