Karşılaştırmalı hukukta fikri haklar bakımından üç boyutlu yazıcılar
Copyright protection in the context of three-dimensional printers: A comparative study
- Tez No: 865016
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma, fikri haklar bağlamında üç boyutlu (3B) yazıcı teknolojisini ele almaktadır. Fikri haklar, 3B yazıcı teknolojisinin etkileri açısından fikri mülkiyet hukukunun en karmaşık alanlarından birini oluşturmaktadır. Dijitalleşme, fikri haklar bağlamında çeşitli karmaşık sorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. İkinci olarak, üç boyutlu nesnelere ilişkin eser koruması, hukuk düzenlerinde genellikle oldukça karmaşık ve tartışmalı biçimlerde ele alınmaktadır. 3B yazıcı teknolojisi, dijital ve fiziksel evrenlere uzanan süreçleri kapsamasıyla, fikri haklar bakımından önem arz eden bu iki karmaşık konuya yeni boyutlar eklemektedir. Bu çalışmada, 3B yazıcılardan kaynaklanan sorunlar bağlamında fikri hakların sınırlarına özellikle odaklanılacaktır. Korumanın sınırlarının belirlenmesi için, öncelikle 3B baskı teknolojisinin unsurlarının fikri hakların konusunu oluşturup oluşturmayacağı, bu konuyu hangi koşullarda ve ne kapsamda oluşturacağı tartışılacaktır (İkinci Bölüm). Korumanın konusunun belirlenmesinden sonra, fikri hakların kapsamı (Üçüncü Bölüm) ve bu haklara getirilen sınırlama/istisnalar (Dördüncü Bölüm) ele alınacaktır. 3B yazıcı teknolojisinin beraberinde getirdiği teknik ve kuramsal çerçeve, hukuki tartışmaların arka planını oluşturacaktır (Birinci Bölüm). Çalışma, karşılaştırmalı bir yöntem kullanmaktadır. İngiliz, Alman ve Türk hukuk sistemleri incelenmiştir. Ayrıca, İngiliz ve Alman hukuku açısından önem taşıdığı ölçüde, AB hukukundaki düzenlemeler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research delves into 3D (three-dimensional) printers within the context of copyright law. Copyright law constitutes one of the most intricate areas of intellectual property law in terms of the implications of 3D printing technology. Digitization has led to the emergence of various complex issues in copyright law. Secondly, the legal frameworks for copyright protection pertaining to three-dimensional objects are generally structured in a rather complex and contentious fashion. The fact that 3D printing technology encompasses processes extending to both the digital and physical realms introduces new dimensions to these two complex issues of copyright law. In this study, particular focus will be placed on the extent of copyright protection, in the context of the issues arising from 3D printers. In order to establish the extent of protection, the discussion will first revolve around whether, under what conditions and to what extent the components of 3D printing technology constitute the subject matter of copyright protection (Section II). Subsequently, the scope of rights in copyright law (Section III) and the limitations/exceptions imposed on them (Section IV) will be discussed. The technical and theoretical framework brought about by 3D printing technology will underpin the legal analysis (Section I). The study employs the comparative method. English, German, and Turkish legal systems have been analysed. Additionally, where relevant, the EU legal framework, which is significant in terms of English and German law, has also been addressed.