Ortaöğretim müzik dersinde şarkı söylemeye yönelik tutum ölçeği geliştirme çalışması
Development of attitude scale for singing in secondary school music lesson
- Tez No: 865048
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ortaöğretim öğrencilerinin müzik dersinde şarkı söylemeye yönelik tutumlarını ölçen likert tipi bir ölçek geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Ölçek geliştirme aşamasında literatür taraması yapılarak, uzman görüşleri alınmış, tutum maddeleri hazırlanarak taslak ölçek oluşturulmuştur. Oluşturulan taslak ölçek pilot uygulama amacıyla 159 ortaöğretim öğrencisine uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarla ve geçerli güvenilir değerleriyle 16 maddelik tutum ölçeğinin en son uygulaması yapılmıştır. Yapı geçerliği için faktör analizi, kapsam geçerliği için ise uzman görüşlerine başvurulmuştur. Ölçeğin çalışma grubu Ankara'nın Polatlı İlçesinde öğrenim gören lise öğrencilerinden oluşturulmuştur. Geliştirilen tutum ölçeği geçerlik ve güvenirlik analizleri için 484 öğrenciye uygulanmıştır. KMO test sonucunun 0, 931 değeriyle örneklemin faktör analizi için uygun olduğu belirlenmiş, ölçeğin iki faktör altında toplandığı görülmüştür. Açımlayıcı faktör analizinden sonra doğrulayıcı faktör analizi için 193 öğrenciden oluşan farklı bir öğrenci grubuna ölçek uygulanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda χ²/df=1, 938 değeri 2'nin altında, AGFI, GFI, CFI ve IFI değerleri ise 0.80 üzerinde olduğu için yüksek derecede uyumlu bulunmuştur. RMSEA değerlerinin 0,070 olması ise modelin yeterli olduğunu göstermiştir. Ölçeğin KMO değeri 0,888 olarak bulunmuştur. Cronbach's Alfa ile güvenirlik katsayıları hesaplanmış, güvenirlik değerinin 0, 901 çıkarak ölçeğin yüksek güvenirlikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of developing a Likert-type scale that measures the attitudes of high school students towards singing in music class. During the scale development phase, a literature review was carried out, expert opinions were obtained, attitude items were prepared and a draft scale was created. The created draft scale was applied to 159 secondary school students for pilot purposes. With the results obtained and valid reliable values, the latest application of the 16-item attitude scale was made. Factor analysis was used for structure validity and expert opinions for scope validity. The working group of the scale consists of high school students studying in Polatlı District of Ankara. The developed attitude scale was applied to 484 students for validity and reliability analyses. The KMO test result with a value of 0.931 was determined to be suitable for factor analysis of the sample. After the factor analysis, it was seen that the scale was collected under two factors. After the exploratory factor analysis, a scale was applied to a different group of students consisting of 193 students for confirmatory factor analysis. As a result of confirmatory factor analysis, the χ²/df=1,938 value was found to be below 2 and the AGFI, GFI, CFI and IFI values above 0.80 were found to be highly compatible. The RMSEA values of 0.070 showed that the model was sufficient. The KMO value of the scale is found to be 0.888. The reliability coefficients were calculated with Cronbach's Alpha and the reliability value of 0.901 indicates that the scale is highly reliable.