Yaylı çalgı eğitiminde deşifre becerilerine yönelik bir öğretim programı tasarısı ve uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi
A curriculum design for sight reading skills in string instrument education and its evaluation in the framework of expert opinions
  1. Tez No: 865049
  2. Yazar: ÖZGE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma ile yaylı çalgı çalan lisans öğrencilerinin ve yaylı çalgı eğitimcilerinin görüşleri alınarak, yaylı çalgı eğitiminde deşifre becerilerine yönelik bir deşifre öğretim programı hazırlanması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı lisans öğrencilerinden ana çalgısı keman, viyola ve viyolonsel olan 30 öğrenci ile Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı ve Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında görev yapan öğretim üyelerinden ana çalgısı keman, viyola ve viyolonsel olan 10 yaylı çalgı eğitimcisi oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki öğrenciler ve yaylı çalgı eğitimcileri ile yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve görüşmeler ses kaydına alınmıştır. Bu kayıtlar daha sonra metne dönüştürülerek içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Yaylı çalgı eğitimcilerinin deşifre öğretimine ilişkin görüşleri ve önerileri doğrultusunda araştırmacı tarafından bir taslak öğretim programı oluşturularak yaylı çalgı eğitimcilerine gönderilmiş ve programın değerlendirilmesi istenmiştir. Sonuçta, hazırlanan programın ünitelerinin, konularının, hedeflerinin, hedef davranışlarının, öğrenme-öğretme durumlarının, ölçme ve değerlendirme işlemlerinin deşifre öğretimine uygun olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada programın denenmesi boyutuna yer verilemediği için programın denenmesi ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda programın geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to prepare a sight-reading teaching program for sight-reading skills in string instrument education by taking the opinions of undergraduate students who play string instruments and string instrument educators. The study group of the research; Gazi University Gazi Faculty of Education Department of Fine Arts Education Department of Music Education consists of 30 undergraduate students of the 2021-2022 academic year whose main instruments are violin, viola and cello, 10 string instrument educators, whose main instruments are violin, viola and cello, among the faculty members working in Gazi University Gazi Faculty of Education Department of Fine Arts Education Department of Music Education and Kırıkkale University Faculty of Fine Arts Department of Music in the 2022-2023 academic year. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used in the interviews with the students and string instrument instructors in the study group, and the interviews were audio-recorded. These records were then converted into text and analyzed using the content analysis method. In line with the string instrument educators' opinions and suggestions regarding sight-reading teaching, a draft curriculum was created by the researcher and sent to the string instrument educators, and the program was asked to be evaluated. As a result, it has been determined that the units, topics, goals, target behaviors, learning-teaching procedures and evaluation studies of the prepared program are suitable for sight-reading teaching. Since the testing aspect of the program is not included in the research, it is recommended to test the program and develop the program in line with the results obtained.