Sosyal bilgiler dersini öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlığı bağlamında değerlendirmek: Bir gömülü teori çalışması
Evaluating social studies course in the context of pre-service teachers' ecological citizenship: A grounded theory study
- Tez No: 865056
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCENK HAMARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersini öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlığı bağlamında değerlendirmektedir. Ekolojik vatandaşlık, bireyin çevreye karşı sorumlu davranmasıdır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden gömülü teori kullanılmıştır. Gömülü teori, sistematik toplanan verilerin analizler yoluyla yeni bir teori oluşturması ve keşfedilmesi sürecidir. Araştırmada gömülü teoriye özgü olan sistematik desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemlerinden kuramsal örnekleme ile A Üniversitesi, B Üniversitesi ve C Üniversitesinde öğrenim gören Sosyal Bilgiler öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, yüz yüze ve video konferans (zoom) yöntemiyle toplanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ve çeşitli etkinlik çalışmaları ile elde edilmiştir. Araştırma süreci boyunca toplanan veriler açık kodlama, eksen kodlama ve seçici kodlama uygulanarak sürekli karşılaştırmalı analize tabii tutulmuştur. Araştırmanın bulgularında öğretmen adayları ekolojik bilinç kavramını araştırmanın çekirdek kategorisi olarak belirlemişlerdir. Belirlenen çekirdek kategorinin etrafında yaşanabilir dünya, umut ışığı, doğayı bütüncül düşünme ve gelecek nesillerin refahı alt boyutlar olarak şekillenmiştir. Sosyal Bilgiler öğretmen adayları iyi bir ekolojik vatandaşın öncelikle sorumluluk sahibi, sürdürülebilir yaşama uyum sağlayan, bütün canlıların hak ve adaletini koruyan, çevre ile ilgili konular başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katılan bir yapıya sahip olması gerektiğini belirtmişlerdir. Araştırmanın sonucunda kavramın öğrencilere kazandırılması için öğretmenlerin ekolojik bilince sahip olması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışmada şekillenen ekolojik vatandaş yetiştirme işleyiş modeli ile hem aileye hem de okullara sorumluluk düşmektedir. Toplum içerisinde ekolojik bir vatandaş olarak yer almanın ilk adımını ailede verilecek eğitim oluşturmaktadır. Doğayı koruma ve saygı konusunda ailede verilecek temel eğitimin üzerine okullarda ekolojik vatandaşlık adına çalışmalar yapılarak kavram öğrencilere kazandırılacaktır. Çalışma gelecekte büyük bir öneme sahip olacak ekolojik vatandaşlığın Sosyal Bilgiler dersinde daha fazla yer almasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the preparedness of pre-service social studies teachers in the area of ecological citizenship, which pertains to an individual's responsible actions towards the environment. The research methodology employed in this study is embedded theory, which involves a qualitative approach of systematically collecting and analyzing data to generate and explore a new theory. The study utilized a specific systematic pattern that is unique to embedded theory. The participants in the study were pre-service social studies teachers selected through theoretical sampling from A University, B University, and C University. Data for the research were collected through face-to-face and video conference (Zoom) methods. The data were obtained using a semi-structured interview form and various activity exercises. Throughout the research process, the collected data underwent constant comparative analysis through open coding, axial coding, and selective coding. In the findings of the research, pre-service teachers identified the concept of ecological consciousness as the core category of the study. The study identified several dimensions of a good ecological citizen, including the ability to live sustainably, protect the rights and justice of all living beings, and actively participate in environmental non-governmental organizations. Pre- service social studies teachers emphasized that a good ecological citizen should primarily have a sense of responsibility, adapt to sustainable living, protect the rights and justice of all living beings, and actively participate in the activities of non-governmental organizations related to the environment. The study concludes that teachers need to have ecological consciousness to instill the concept in students. The study proposes an operational model for cultivating ecological citizenship, which places responsibilities on both families and schools. The first step towards becoming an ecological citizen is receiving education from the family about preserving and respecting nature. After that, schools should work towards instilling the concept of ecological citizenship in students. The study recommends that future social studies classes should give greater emphasis to ecological citizenship.