Türkiye'de lisans düzeyinde sanat eğitimi veren kurumlarda yeni medya ile ilişkili ders içeriklerinin incelenmesi ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
Examination of the course contents related to new media in institutions providing undergraduate level art education in Türkiye and determination of student views
  1. Tez No: 865055
  2. Yazar: ESRA KANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS KETİZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de lisans düzeyinde sanat eğitimi veren kurumların yeni medya ve yeni medya konulu ders içeriklerini inceleyen bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yer alan üniversitelerin yeni medya ve yani medya konulu ders içeriklerini saptamak ve bu doğrultuda da lisans düzeyinde sanat eğitimi alan öğrencilerin, yeni medya ve yeni medya konulu dersler hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Yeni medyanın gelişimi göz önüne alındığında, ileride bir ders planı oluşturmak isteyen araştırmacılar için bu çalışmanın yardımcı olacağı düşünülmektedir. Çalışma karma yöntemle oluşturulmuş, nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Nitel bir yöntem olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Üniversiteler, araştırmanın amacına hizmet edenler ve ders içeriklerine ulaşılabilir olanlar olarak sınırlandırılmıştır. Bu üniversitelerin program çıktılarından elde edilen bulgulara göre; öğrenciler iletişim ve yeni medyanın günümüzdeki yerini, yeni medyayı hayata entegre etmeyi öğrenmektedir. Bununla beraber, yeni medya eğitimleri ile dijital ortamlarla sınırlı kalmayıp, sanatın geleneksel olan yönüyle de bağdaştırma ve ilişki kurma üzerinde durulmuştur. Ayrıca, lisans düzeyinde sanat eğitimi alan öğrencilerin, yeni medya ve yeni medya konulu dersler hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Anket uygulanacak örneklem grubu tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma verilerine göre yeni medyanın, Türkiye'de sanat eğitimi veren üniversitelerin ders programlarında yeteri kadar yer almadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yeni medya ile ilgili öğrencilerle yapılan anket sonuçlarından elde edilen verilerden de öğrencilerin, yeni medya hakkında gerekli ve nitelikli bilgiye sahip olmadığı, sahip olanların da üniversiteden teknik ve program temelli almış oldukları eğitimde yeni medya ile çok fazla karşılaşmadıkları sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda yeni medya ve yeni medya konulu ders içeriklerine programlarda daha fazla yer verilmesi ve öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı olarak etkileşimli eğitim ve öğretim ortamının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which examines the course contents of institutions in Türkiye that provide undergraduate level art education on new media and related topics, is to determine the course contents on new media and related topics in universities in Türkiye, and in this context, to determine the opinions of undergraduate students studying art education on new media and related courses. Considering the development of new media, it is thought that this study will be helpful for researchers who intend to create a course plan in the future. The study was conducted using a mixed method approach, combining qualitative and quantitative methods. The qualitative method of document analysis was used. Universities were limited to those serving the purpose of the research and those with accessible course contents. According to the findings obtained from the program outcomes of these universities, students learn to integrate communication and new media into their lives, and they also focus on integrating and establishing a relationship between new media education and the traditional aspect of art, rather than being limited to digital environments. Additionally, a survey was conducted to determine the opinions of undergraduate students studying art education about new media and related courses. The sample group to which the survey was applied was selected using the random sampling method. According to the research data, it was concluded that new media is not sufficiently included in the course programs of universities in Türkiye that provide art education. In addition, from the survey results obtained with students regarding new media, it was concluded that students do not have the necessary and qualified knowledge about new media, and those who do have it do not encounter new media much in the technical and program-based education they receive from university. In light of these results, it is recommended to include new media and related course contents more in programs and to provide students with both theoretical and practical interactive teaching and learning environments.