Aritmetik-geometrik indeks için sınırlar ve farklı yaklaşım
Limits and different approaches to arithmetic-geometric index
  1. Tez No: 865074
  2. Yazar: MUSTAFA ŞIKŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN KAYA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tez, graf dereceleri ile tanımlanan Aritmetik-Geometrik indeks üzerine çalışmalar içermektedir. Aritmetik-Geometrik indeks üç farklı şekilde incelenmiştir. İlk olarak Aritmetik-Geometrik indeks için grafın nokta dereceleri ve farklı indeksler arasında ilişkiler kurulmuş ve sınırlandırılmıştır. İkinci olarak pozitif ağırlıklı graflar ve pozitif interval ağırlıklı graflar için Aritmetik-Geometrik indeks tanımlanmıştır ve graf işlemleri yapılmıştır. Üçüncü olarak Aritmetik-Geometrik indeks geometrik düzlemde açıklanıp farklı indeksler elde edilmiştir. Elde edilen bu indekslerin özel graflar için değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis includes studies on the Arithmetic-Geometric index defined by graph degrees. Arithmetic-Geometric index has been examined in three different ways. Firstly, relationships between the vertex degrees of the graph and different indices are established and bounded for the Arithmetic-Geometric index. Secondly, Arithmetic-Geometric index was defined for positive weighted graphs and positive interval weighted graphs and graph operations were performed. Thirdly, the Arithmetic-Geometric index was explained in the geometric plane and different indices were obtained. It was calculated values of these indexes for special graphs.