Nature or nurture?: The intergenerational transmission of trauma and suicide in contemporary English drama
Doğa mı yetı̇ştı̇rme mı̇?: Çağdaş ı̇ngı̇lı̇z dramasında travma ve ı̇ntı̇harın kuşaklar arası aktarımı
  1. Tez No: 865075
  2. Yazar: FATMA AYDEMİR BEKLEVİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İntihar, insanlık tarihinin başlangıcından beri tabu bir konu olmuştur. Nitekim, Freud ve diğer psikiyatristler sayesinde, Yunanca bir kelime olan ve fiziksel yaralanmanın yol açtığı hasarı tanımlamak için kullanılan travma, psikolojik bir yaralanma olarak kabul edilmiştir. Psikolojik travmanın intihara yol açabildiğini gösteren çalışmalar vardır. Son çalışmalar bu travmaların kuşaklar arasında aktarılabildiğini de göstermiştir. Bu çalışma, travma ve intihar kavramları arasında nedensel bir ilişki olup olmadığını, travmatik ve intihara meyilli davranışların kuşaklar arası aktarım potansiyeline sahip olup olmadığını ve intihar düşüncesinin aile üyelerinin travmatik geçmiş deneyimleri ve çevresel faktörler tarafından edinildiğini mi yoksa genler tarafından aktarıldığını mı araştırmaktadır. Bir ailede tekrarlanan travma ve intihar, doğa, yetiştirme veya her ikisinden de kaynaklanabileceği bu çalışmanın ana konusudur. Bunu daha iyi anlamak ve somut bir çerçeveye oturtmak için üç çağdaş oyun seçilmiştir: Bush Moukarzel'in“Lippy”(2014), Duncan Macmillan'ın“Every Brilliant Thing”(2015) ve Alice Birch'ün“Anatomy of a Suicide”(2017). Seçilen oyunların her birinde, yaşadıkları travmalar sonucunda intihar eden karakterler bir aile içinde var olan kadınlardır. İntiharın bir kaçış yolu olarak herhangi bir cinsiyete atfedilip atfedilemeyeceği de bu çalışmanın bir diğer konusudur. Her bir oyun için, kuşaklar arası aile atmosferinde tekrar eden travma ve intiharı hem cinsiyet hem de altında yatan nedenler açısından anlamak ve kullanılan edebi yöntemler aracılığıyla travma ve intihar arasındaki ilişkiyi ve travma söylemini anlamak için edebi analiz ve konuşma edimi analizi yapılmıştır. Psikanalitik travma ve intihar teorileri, karakterlerin intihara giden yoldaki güdülerini anlamak için her bir oyunun edebi analiz bölümünde kullanılmış, söz edimi teorisi ise her bir oyunun travma söylemini analiz etmek için kullanılmıştır. Analiz, travma ve intihar düşüncesi arasında güçlü bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Travmanın kuşaklar arası aktarımının ailelerde intihar riskini artırdığı sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra, ailelerdeki intiharın tek bir nedene bağlı olmadığı, genetik yatkınlıklar ile sosyal normlar ve kişisel travma gibi çevresel etkilerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bu oyunlardaki kadın karakterlerin travmaları genellikle kendilerine dayatılan anne, eş ve ev kadını gibi geleneksel kadın rollerinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, kadın cinsiyetinin ezilmişliğinin bu oyunlarda travmalara neden olduğu ve kadınların özgürleşmek için kendi canlarına kıydıkları sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Suicide has been a taboo subject since the beginning of human history. Likewise, it is thanks to Freud and other psychiatrists that trauma, a Greek word used to describe the damage caused by physical injury, has been recognized as a psychological injury. There are studies suggesting that psychological trauma can lead to suicide. Recent studies have also shown that these traumas can be transmitted among generations. This study investigates whether there is a causal relationship between the concepts of trauma and suicide, whether traumatic and suicidal behavior has the potential for intergenerational transmission, whether suicidal ideation is acquired by traumatic past experiences of family members and environmental factors, or whether it is transmitted by genes. Repeated trauma and suicide in a family is the main concern of this study since it can be caused by nature, nurture, or both. To better understand and concretely frame this, three contemporary plays have been selected: Bush Moukarzel's“Lippy”(2014), Duncan Macmillan's“Every Brilliant Thing”(2015), and Alice Birch's“Anatomy of a Suicide”(2017). In each of the selected plays, the characters who commit suicide as a result of their traumas are women in a family. Whether suicide can be attributed to any gender as a way of escape is also another subject of this study. For each play, a literary analysis and a speech act analysis were conducted to understand the recurring trauma and suicide in the intergenerational family atmosphere in terms of both gender and underlying causes and to understand the relationship between trauma and suicide and the discourse of trauma through the literary methods used. Psychoanalytic trauma and suicide theories were used in the literary analysis section of each play to understand the motives of the characters on the path to suicide, and speech acts theory was used to analyze the trauma discourse of each play. The analysis showed a strong correlation between trauma and suicidal ideation. It was concluded that the intergenerational transmission of trauma increases the risk of suicide in families. Besides that, it was concluded that suicide in families is not due to a single cause but to a combination of genetic predispositions and environmental influences such as social norms and personal trauma. Moreover, the traumas of the female characters in these plays usually stem from the traditional female roles imposed on them such as mother, wife, and housewife. Therefore, it can be concluded that the oppression of the female gender causes traumas in these plays and women take their own lives to be emancipated.