Bölgesel kuruluşların iklim değişikliği ile mücadeledeki rolü: Afrika Birliği örneği
The role of regional organizations in the context of climate change: the case of the African Union
  1. Tez No: 865098
  2. Yazar: ABDUL MALİK ABDULAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
İklim değişikliği, küresel dikkat ve işbirlikçi çabalar gerektiren, 21. yüzyılın en karmaşık sorunlarından biri olarak durmaktadır. Afrika, mevcut ekonomik gelişim durumu nedeniyle iklim değişikliğinin sonuçlarına karşı önemli bir savunmasızlıkla karşı karşıyadır. Bu sonuçlar, yüzyılın ortalarına gelindiğinde gıda güvenliği, halk sağlığı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma gibi önemli alanlardaki ilerlemenin engellenmesi veya tersine çevrilmesi yönünde önemli bir risk oluşturmaktadır. Özellikle, Afrika'nın tarihsel sera gazı emisyonlarındaki sınırlı katkısına ve 2023 yılında %5'in altında olan görece küçük payına rağmen, kıta iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin adaletsiz bir yükünü taşımaktadır. Zamanında önlem alınmaması, kıtanın iklim değişikliklerine karşı doğal olarak sahip olduğu savunmasızlığın yalnızca artmasına neden olacaktır. Bu araştırmanın amacı, özellikle Afrika Birliği üzerinde odaklanarak, bölgesel örgütlerin bu acil konuyu ele alma rolünü araştırmaktır. Araştırma, betimsel, anlatısal ve analitik bir araştırma metodolojisi kullanarak, Afrika kıtası genelinde iklim değişikliğinin etkilerini azaltım konusundaki Africa Birliği'nin(AFB) stratejileri ve girişimlerinin etkinliğini değerlendirilmiştir. Betimleyici, anlatısal ve analitik bir araştırma metodolojisi kullanılan çalışmada, Afrika Birliği'nin kıta çapında iklim değişikliğinin etkilerini azaltımdaki stratejilerinin ve girişimlerinin etkinliğini değerlendirilmiştir. Bulgular, AFB tarafından politika geliştirme, kapasite geliştirme ve savunuculuk gibi konularda benimsenen farklı yaklaşımları ortaya koymaktadır. AFB, kendi düzenleyici tedbirlerini oluşturarak, UNFCCC, Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşması gibi uluslararası anlaşmalara uyum sağlayarak ve iklim değişikliğine yönelik Afrika liderliğinde ve sahiplenilen birleşik yaklaşımlar ve yenilikler formüle ederek iklim değişikliğinin zorluklarına proaktif bir şekilde yanıt vermektedir. Ayrıca, Afrika Birliği, iklim değişikliğinin etkileriyle etkin bir şekilde başa çıkmak için çeşitli çok taraflı ve ikili kuruluşlarla işbirliği içinde bulunmaktadır. İlerleme kaydedilmiş olsa da, devam eden zorluklar AFB çerçevesinde etkili iklim eylemini engellemektedir. Politika uygulama boşlukları ve kaynak kısıtlamaları ulusal ve bölgesel düzeyde önemli engeller olmaya devam etmektedir. Üye devletler arasındaki teknik kapasite ve mali kaynaklardaki eşitsizlikler, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik kolektif çabaları daha da karmaşık hale getirmektedir. Çalışma, Afrika Birliği içindeki çıkarların uyumlaştırılması, iklim değişikliği hususlarının ulusal ekonomik planlamaya entegrasyonu, Afrika hükümetleri arasında gelişmiş koordinasyon ve kıtanın ortak konumunun çeşitli idari düzeylerdeki mevcut politikalarla uyumlu hale getirilmesi ihtiyacını vurgulamaktadır. Kıtadaki iklim değişikliği sorunlarının etkili bir şekilde ele alınması için sağlam kurumsal çerçevelerin oluşturulması oluşturulması şarttır.
Özet (Çeviri)
Climate change stands as one of the most intricate challenges of the 21st century, necessitating global attention and collaborative efforts. Africa, owing to its current state of economic development, faces significant vulnerability to the ramifications of climate change. These consequences pose a substantial risk of impeding or reversing progress in crucial areas such as food security, public health, and sustainable economic growth and development by the mid-century mark. Notably, despite Africa's limited contribution to historical greenhouse gas emissions and its relatively small share, which is under 5% in the year 2023, the continent shoulders a disproportionate burden of the adverse impacts of climate change. Failure to undertake prompt action will only intensify the continent's inherent vulnerability to climatic shifts. The research aims to explore the role of regional organizations in addressing this pressing issue, with a specific focus on the African Union (AU). Employing a descriptive, narrative, and analytical research methodology, the study evaluates the effectiveness of the AU's strategies and initiatives in mitigating the impacts of climate change across the continent. Key questions addressed include the extent of the AU's established policies and procedures for climate change mitigation and adapation, measures undertaken , and the influence of power dynamics and institutional design on collective efforts. Findings reveal diverse approaches adopted by the AU, spanning from policy development, capacity building, and advocacy. The African Union, proactively responds to the challenges of climate change by instituting its own regulatory measures, aligning with international agreements such as the UNFCCC, Kyoto Protocol and the Paris Agreement, and formulating a unified african led and owned approaches and innovations to climate change. Moreover, the African Union engages in collaborative efforts with various multilateral and bilateral organizations to effectively tackle the impacts of climate change. While progress has been made, persistent challenges hinder effective climate action within the AU framework. Policy implementation gaps and resource constraints remain significant hurdles at national and regional levels. Disparities in technical capacity and financial resources among member states further complicate collective efforts to address climate change. The study emphasis the need for harmonization of interests within the AU, integration of climate change considerations into national economic planning, enhanced coordination among African governments, and alignment of the continent's common position with existing policies at various administrative levels. Establishing robust institutional frameworks is essential to effectively address climate change challenges on the continent.