Ev tozu akarlarının alerjen proteinlerinin tespiti
Profiling of house dust mite allergen proteins
  1. Tez No: 865099
  2. Yazar: NİHAL BAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Arachnida sınıfının bir üyesi olan akarlar çok geniş bir yaşam alanına sahiptir. Parazitik olan türleri hayvanlar, bitkiler ve insanlar üzerinde yaşamaktayken serbest yaşamakta olan formları ise oldukça çeşitli habitatlara sahip olup bunların yaşam yerleri arasında toprak, hava, çürüyen materyaller ve ev tozları bulunmaktadır. Akarlar çeşitli alerjenlere sahip olmakla birlikte, en çok solunum yolu alerjilerinden sorumlu alerjenleri barındırırlar. Ev tozu akarlarının gösterdiği alerjenik etki özellikle dışkı kaynaklı olup dışkılarda havayla karışarak solum yoluyla vücuda alınmaktadırlar. Immunoglobin E (IgE)'yi indükleyen alerjenlerin çoğu protein veya glikoprotein kaynaklı olup ev tozu akarlarında da yaklaşık 34 tane alerjenik protein saptanmıştır. Bu çalışmada, Gaziantep ilinde bulunan 70 evden elektrikli süpürge aracılığıyla ev tozları toplanmış ve ardından laktik asitte çöktürme metodu ile toz akarları incelenmiştir. Alınan örneklerde, Dermatophagoides pteronyssinus türü akarların varlığı tür teşhisi ile doğrulanmış ve akarlar kültüre edilmiştir. Kültür ortamında çoğaltılan akarların hem total vücutları hem de feçes peletleri kullanılarak BCA yöntemi ile total protein konsantrasyonları belirlenmiştir. Örneklerden elde edilen toplam protein konsantrasyonları 0.054, 0.065, 0.086 ve 0.139 µg/mL olarak saptanmıştır. SDS-PAGE ile alerjenik proteinlerin tanımlamasında elde edilen 9 farklı proteinin bant büyüklükleri 13, 15, 16, 24, 25, 27, 57 ve 70 kDa olarak belirlenmiştir. Yaptığımız bu çalışmada, ilk kez hem Gaziantep ilindeki ev tozu akarlarına yönelik faunistik bir çalışma gerçekleştirmiş olup hem de ev tozu akarlarından olan D. pteronyssinus'a ait alerjen proteinlerin tanılaması için ön çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mite, a member of the Arachnida class, has a very wide habitat. While the parasitic species live on animals, plants and humans, the free-living forms have a wide variety of habitats, including soil, air, decaying materials, and house dust. While mites can have a variety of allergenes, most of them are responsible for respiratory allergies. The allergenic effect of house dust mites is especially fecal-induced, and they are taken into the body of inhalation by mixing with the feces particules in the air. Most of the allergens that induce Immunoglobin E (IgE) originate from protein or glycoprotein, and about 34 allergenic proteins were detected in house dust mites. In this study, house dust was collected by electric supercharger from 70 houses in Gaziantep, and then dust mites were collected by lactic acid precipitation method. In the samples taken, the presence of Dermatophagoides pteronyssinus mites was confirmed by species identification and the mites were cultured. Total protein concentrations were determined by BCA method using both the total body and feces pellets of mites reproduced in culture medium. Total protein concentrations obtained from the samples were determined as 0.054, 0.065, 0.086 and 0.139 µg/mL. The band sizes of 9 different proteins obtained in the identification of allergenic proteins by SDS-PAGE were determined as 13, 15, 16, 18, 24, 25, 27, 57 and 70 kDa. In this study, we carried out a faunistic study on house dust mites in Gaziantep for the first time, and a preliminary study was carried out for the identification of allergen proteins of D. pteronyssinus, one of the house dust mites. We think that the study data can serve as a reference for further studies to be carried out in this field.