Bartın toplum sağlığı merkezine başvuran yetişkin bireylerde yeme davranış bozukluğu, yeme bağımlılığı ve fiziksel aktivitenin obezite üzerine etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effect of eating behavior disorder, eating addiction and physical activity on obesity in adult individuals admitting to bartin public health center
  1. Tez No: 865106
  2. Yazar: NUR SENA ÖZDEMİR IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZER ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Bartın Toplum Sağlığı Merkezine başvuran yetişkin bireylerde yeme davranış bozukluğu, yeme bağımlılığı ve fiziksel aktivitenin obezite üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 1 Aralık 2022–31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Bartın Toplum Sağlığı Merkezi'ne başvuran ve çalışmada yer alan 294 kadın 56 erkek toplam 350 birey ile yapılmıştır. Çalışmada veri toplama için 4 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde, sosyo demografik özellikleri içeren veri toplama formu, ikinci bölümde Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS), üçüncü bölümde Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ) dördüncü bölümde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) uygulanmıştır. Çalışma verileri istatistiksel analizler SPSS denen program kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre 210(%60) kişinin obez, 97(27,7) kişinin fazla kilolu, 41(11,7) kişinin normal, 2(0,6) kişinin zayıf olduğu bulunmuştur. Çalışmada 343 kişinin (%98,0) yeme bağımlılığı olmadığı belirlenmiştir. Obez olanların yeme bağımlılığı ölçeği puanları, zayıf/normal olanlara oranla yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of eating behavior disorder, eating addiction and physical activity on obesity in adult individuals applying to Bartın Community Health Center. The study was conducted with a total of 350 individuals, 294 women and 56 men, who applied to Bartın Community Health Center between December 1, 2022 and May 31, 2023. A questionnaire form consisting of 4 sections was used for data collection. In the first part of the questionnaire form, a data collection form including socio-demographic characteristics, in the second part, the Eating Addiction Scale (EFAS), in the third part, the Eating Disorder Assessment Scale (EDAS), and in the fourth part, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were applied. Statistical analyses of the study data were evaluated using the SPSS program. According to the results of our study, it was found that 210 (60%) people were obese, 97 (27.7) people were overweight, 41 (11.7) people were normal, and 2 (0.6) people were underweight. In the study, it was determined that 343 people (98.0%) did not have eating addiction. It was determined that the eating addiction scale scores of those who were obese were higher than those who were underweight/normal.