Estimation of a stochastic volatility and jumps model using generalized method of moments with ordinary moment conditions
Sıçramalı ve stokastik volatiliteli bir modelin sade moment koşullu genelleştirilmiş momentler yöntemi ile tahmini
  1. Tez No: 865119
  2. Yazar: ŞEREF KUTAY YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Matematik, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Finansal marketlerde sıçrama riski priminin hesaplanmasıyla ilgili ilk çalışmalardan biri Jun Pan'in 2002 yılında yayınladığı yazısıdır. Pan bu çalışmasında sıçramaya izin veren bir stokastik volatilite modelindeki stokastik diferansiyel denklemin parametrelerini genelleştirilmiş momentler yöntemiyle (generalized method of moments, GMM) endeks ve opsiyon fiyat verisi kullanarak tahmin etmiştir. GMM uygulamasında Pan optimize edilmiş moment koşulları kullanmıştır. Bu çalışmamızın amacı, Pan'in makalesinde kullandığı modeli simüle etmek ve simüle edilen veri üzerinde tahmin çalışmasını sade moment koşulları kullanarak uygulamaktır. Tahmin algoritması simule edilmiş verilere uygulandığında, sade moment koşullarının modelin parametrelerine çok duyarlı olmadığı ve bu sebeple algoritmanın sonucunun önemli ölçüde algoritmaya verilen başlangıç parametreleri tarafından belirlendiği gözlemlenmiştir. Aynı algoritma Borsa İstanbul'da işlem gören bir hisse senedine ve bu hisse senedi üzerine yazılı bir alım opsiyonuna da uygulanmıştır ve benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the first works estimating jump risk premium in financial markets is the seminal work of Jun Pan published in 2002. In this work Pan uses the generalized method of moments (GMM) to estimate the parameters of a stochastic volatility price model with jumps from index and option price data. In the implementation of GMM, Pan uses a set of optimal moment conditions. In this thesis, we simulate the stochastic model used in Pan's work and apply the GMM estimation algorithm using ordinary moment conditions on simulated data. The estimation results suggest that the ordinary moment conditions are not very sensitive to model parameters and as a result the estimation algorithm quickly converges to a point around the initial parameter estimate. We applied the same algorithm to a stock price and a call option quoted on Borsa İstanbul and observed a similar performance.