Sylvester kuaterniyon matris denkleminin çözümü için bir blok GMRES yöntemi
A block GMRES method for the solution of the sylvester quaternion matrix equation
  1. Tez No: 865120
  2. Yazar: NESLİHAN BEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ŞİMŞEK MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Tezde, A∈H^(m×m), B∈H^(n×n), C∈H^(m×n) ve m≫n olmak üzere AX-XB=C Sylvester kuaterniyon matris denkleminin çözümünün elde edilmesi amaçlanmıştır. Kuaterniyon sayılarının çarpma işlemine göre değişme özelliği olmadığından, Sylvester kuaterniyon matris denklemi, kuaterniyon matrislerin kompleks matris gösterimlerinden faydalanılarak, Sylvester kompleks matris denklemine dönüştürülmüştür. Elde edilen kompleks matris denkleminin büyük boyutlu ve m≫n olduğu dikkate alınarak çözümü için Krylov alt uzay yöntemlerinden biri olan blok GMRES yöntemi kullanılmıştır. Böylece, dönüşüm sonucunda oluşturulan kompleks matris denklemine nazaran daha küçük boyutlu bir kompleks matris denklemi elde edilmiş ve denklemin çözümü iteratif olarak bulunmuştur. Elde edilen kompleks çözüm matrisi, başlangıçta ele alınan Sylvester kuaterniyon matris denkleminin çözümünün kompleks gösterim matrisidir. Son olarak, kompleks çözüm matrisine karşılık gelen kuaterniyon matris yazılarak, AX-XB=C Sylvester kuaterniyon matris denkleminin çözümü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, we aim to obtain the solution of the Sylvester quaternion matrix equation AX-XB=C, where A∈H^(m×m), B∈H^(n×n), C∈H^(m×n) and m is very large such that m≫n. One difficulty in solving such an equation is that quaternion scalars are not commutative under multiplication. To overcome this difficulty, we exploit the complex matrix representations of quaternion matrices, and, consequently, turn the quaternion matrix equation into a complex matrix equation. By taking into account the fact that the resulting complex matrix equation involve large matrices, and m≫n, we tailor a block GMRES method, that makes use of certain Krylov subspaces. As the proposed block GMRES method operates on small Krylov subspaces, it requires the solution of small complex matrix equations. The Krylov subspaces are expanded and the small complex matrix equations are refined iteratively. In the end, our GMRES approach yields the complex representation of the solution of the Sylvester quaternion matrix equation at hand. In the final step of our approach, this complex matrix representation is converted into the corresponding quaternion matrix leading to the solution of the quaternion matrix equation AX-XB=C.