Arıtma çamurundan hidrojel üretimi ve gübre potansiyelinindeğerlendirmesi
Hydrogel production from sewage sludge and evaluation of fertilizerpotenti̇al
  1. Tez No: 865135
  2. Yazar: NURAY IŞIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YİĞİT AVDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünya nüfusunun giderek artmasıyla birlikte iklim değişikliği etkileri sürdürülebilir üretim ve tüketimi sağlama konusunda tarım sektörü üzerinde büyük baskılar oluşturmaktadır. Sürdürülebilir gıda üretiminin sağlanması amacıyla tarım sektörü üzerinde yeni stratejilere gidilerek, çevreye minimum zarar ve maksimum etki sağlanması yolunda yeşil ve yeni nesil teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır. Su adsorpsiyon kapasitesi ve geçirgenlik özellikleriyle dikkat çeken hidrojeller, bitki gelişiminin temel iki yapı elemeti olarak; su ve gübre konusunda mükemmel bir ara malzeme olacaktır. Hidrojeller döngüsel ekonominin de desteğiyle gübreye ikincil kaynak olarak seçilen arıtma çamurlarıyla birlikte kombinlenmesiyle, yüksek besin içerikli gübre üretimi sağlamak ve bitkiler üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Ülkemizde ithal edilen gübreler yerine arıtma çamurundan geri kazanılmış hidrojel malzemenin gübre potansiyelinin belirlenmesi atıkların değerlendirilmesi açısından hem ticari ve ekonomik hem de sosyal yönden büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing population of the world and the effects of climate change are creating great pressures on ensuring sustainability in the agricultural sector and causing the depletion of water and phosphorus, which are a limited resource. New strategies are needed in the agricultural sector for sustainable food production, green and next-generation technologies are needed that cause minimal damage to the environment and provide maximum impact. Hydrogels, which attract attention with their water adsorption capacity and permeability properties, have the potential to be an excellent intermediate material for water and nutrients, which are the two basic building elements of plant development. In this direction, in the thesis proposal, it is aimed to produce a plant nutrient with a high moisture content from treatment sludge with a high phosphorus content, which is selected as an alternative to commercial fertilizer in the context of the cyclic economy of hydrogels, and to investigate its effects on plants. In this context, determining the moisture and fertilizer potential of the hydrogel material recovered from the treatment sludge instead of the fertilizers imported in our country will make a great contribution both commercially and economically and socially in terms of waste assessment.