Mühendislik fakültesi için güvenli bir ağ tasarımı ve simülasyonu
Design and simulation of a secure network for the faculty of engineering
  1. Tez No: 865136
  2. Yazar: TIMOR SHAH RAHIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Cisco Packet Tracer, adından da anlaşılacağı üzere Cisco tarafından geliştirilmiş bir araçtır. CPT (Cisco Packet Tracer'ın) ana hedefi, öğrencilerin pratik ağ oluşturma deneyimi kazanmalarına ve Cisco teknolojisine özgü becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Protokoller yalnızca yazılımda uygulandığından, bu program donanım yönlendiricilerinin veya anahtarlarının yerini almamaktadır. Bu programın kullanılması tavsiye edilmektedir çünkü CCNA ve CCENT gibi profesörlerin ağ sistemlerini ve teknik fikirleri göstermek için Cisco Packet Tracer'i kullandığı derslerde kapsanmaktadır. Bu uygulamayı kullanarak öğrenciler bireysel veya grup halinde çalışarak projelerini tamamlamaktadır. Ayrıca Rusça, Almanca, İspanyolca ve Fransızca gibi dillerde de hizmet vermektedir. Cisco Packet Tracer, öğrencilerin maliyet nedeniyle fiziksel donanımla genellikle imkânsız olan karmaşık ve büyük ağlar oluşturmasını sağlamaktadır. Küresel rekabet edebilmek için, Mühendislik Fakültesi'nin güvenli bir kurumsal ağ çözümü oluşturması ve kurması gerekli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı Mühendislik Fakültesi için güvenli, ölçeklenebilir, kullanılabilir ve yönetilebilir bir kurumsal ağ geliştirmektir. Bu çalışmada kurumsal ağı bir birim olarak oluşturan çeşitli hizmetler Hiyerarşik Ağ Modeli kullanılarak bir araya getirilmiştir. Mühendislik Fakültesi altyapıları için fiziksel ve mantıksal ağ topolojisi tasarlanmış ve benzetim sonuçları, ağa bağlanmaya çalışan ve http trafiğini başlatan herhangi bir kullanıcının, girişe izin verilmeden önce kimlik bilgilerinin doğrulanması için kimlik doğrulama sunucusuna yönlendirildiğini göstermiştir. Sonuç ayrıca Cisco ASA (Adaptive Security Appliance'ın), Çekirdek Yönlendiricinin, dağıtım anahtarlarının ve bütünleşmiş hizmet yönlendiricilerinin doğru şekilde yapılandırıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The tool known as Cisco Packet Tracer was created by Cisco, as the name suggests. By means of the program, you can practice on both simple and sophisticated networks. CPT (Cisco Packet Tracer's) major objective is to assist students in gaining actual networking experience and developing technology-specific abilities. Given that the protocols are only implemented in software, this software does not take the role of hardware switches or routers. It is advised to use this tool since teachers use Cisco Packet Trace to illustrate network systems and technical concepts in courses like CCNA and CCENT. Students use this program to do their tasks either independently in groups. In addition, services are offered in Russian, German, Spanish, and French languages. Students may build intricate and sizable networks using Cisco Packet Tracer, which is frequently not achievable with physical gear owing to cost. The Faculty of Engineering must now develop and implement a solution for a secure corporate network to compete globally. This study aims to create dependable, controllable, scalable, and helpful network simulation for engıneerıng faculty. In this study, the hierarchical network model is used to connect the numerous services that make up the business network as a whole. As the infrastructure of engineering faculty, a physical and logical network topology was created, and simulation results explained that the authentication server receives http traffic from any user trying to connect to the network and directs it there to check their credentials before allowing access. Additionally, the outcome demonstrates that the Cisco ASA (Adaptive Security Appliance) distribution switches, core routers, and the integrated service routers are set up properly.