Paralel robotik montaj hatlarında enerji tüketimi minimizasyonu
Minimization of energy consumption in parallel robotic assembly lines
  1. Tez No: 865134
  2. Yazar: HALENUR SOYSAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Industrial and Industrial Engineering, Energy, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte montaj hatlarında insan iş gücünün yerini robotlar almaya başlamıştır. Bu hatlara robotik montaj hatları adı verilmektedir. Robotlar, üretim verimliliğini ve ürün kalitesini iyileştirse de enerji tüketiminde artışa neden olmaktadır. Enerji tüketimindeki bu artış hem çevreyi olumsuz etkilemekte hem de işletme giderlerini artırmaktadır. Enerji tüketiminin negatif etkilerini azaltmak için, robotik montaj hatlarının robotların enerji tüketimleri göz önüne alınarak dengelenmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, tek modelli ve karışık modelli paralel robotik montaj hatlarında (PRMH) çevrim süresi ve enerji tüketiminin eş zamanlı minimize edilerek dengelenmesi problemleri ele alınmıştır. İlk olarak, tek modelli PRMH için bir matematiksel model sunulmuş ve metasezgisel yöntemler kullanılmıştır. Sonrasında, karışık modelli PRMH için dengeleme ve model sıralama problemleri bir arada incelenmiş olup problemin çözümü için metasezgisel yöntemler kullanılmıştır. Son olarak, çevrim süresini ve hatların ortalama enerji tüketimini eş zamanlı minimize etmeyi amaçlayan karışık modelli PRMH dengeleme ve model sıralama problemi için bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Bu tez çalışması, enerji tasarrufu yaparak üretimin çevresel etkileri azaltmak, üretim verimliliğini ve ekonomik etkinliği artırmak isteyen karar vericilere yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, robots have started to replace human labor on assembly lines. These lines are called robotic assembly lines. Although robots improve production efficiency and product quality, they also cause an increase in energy consumption. This increase in energy consumption both negatively affects the environment and increases operating costs. To reduce the harmful effects of energy consumption, robotic assembly lines need to be balanced considering the energy consumption of the robots. In this study, simultaneously minimization of cycle time and energy consumption in single-model and mixed-model parallel robotic assembly lines (PRAL) are addressed. First, for single-model PRAL, a mathematical model was presented and metaheuristic methods were used. Then, for mixed-model PRAL, balancing and model sequencing problems were examined together and metaheuristic methods were used to solve the problem. Finally, a decision support system was developed for the mixed-model PRAL balancing and model sequencing problem, which aims to simultaneously minimize the cycle time and the average energy consumption of the lines. This study will assist decision-makers who want to reduce the environmental impacts of production and increase productivity and economic efficiency by saving energy.