Pravastatinin reaktif ekstraksiyon yöntemi ile sulu çözeltilerden geri kazanımının optimizasyonu ve modellenmesi
Optimization and modeling of recovery of pravastatin from aqueous solutions by reactive extraction method
  1. Tez No: 865143
  2. Yazar: MEHMET YETİŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN USLU, DOÇ. DR. CEM BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Food Engineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, kolesterol düşürücü bir ilaç olan pravastatinin sulu çözeltilerden geri kazanılması için bir prosesin optimize edilmesini amaçlamıştır. Fiziksel ekstraksiyonla elde edilen verimler %2,54 ile %7,62 arasında değişirken, reaktif ekstraksiyonla bu değerler %6,86 ile %88,52 arasında geniş bir aralık göstermiştir. Özellikle yüksek pravastatin konsantrasyonlarında (%25 mg·L-1), reaktif ekstraksiyonun daha etkili olduğu belirlenmiştir. Reaktif ekstraksiyon, örneklerin dağılma katsayılarının daha geniş aralıkta olduğu ve bu nedenle daha etkili olduğu görülmüştür. Araştırmada, yüksek konsantrasyonlarda reaktan ve pravastatinin daha yüksek ekstraksiyon verimliliği arasında pozitif bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Optimizasyon sonucu öngörülen ekstraksiyon verimliliğini %75.14 olarak belirlemiştir. Optimum koşullar altında yapılan deneysel ekstraksiyon verimliliği %72.69 olarak tespit edilmiş ve sayısal optimizasyonla tahmin edilen değerlerle uyumlu olmuştur. Bu çalışma, pravastatinin geri kazanılması için etkili bir yöntemin geliştirilmesine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to optimize a process for the recovery of pravastatin, a cholesterol-lowering medication, from aqueous solutions. Yields obtained through physical extraction ranged from 2.54% to 7.62%, whereas reactive extraction exhibited a wider range, from 6.86% to 88.52%. Particularly at high pravastatin concentrations (25 mg·L-1), reactive extraction was found to be more effective. Reactive extraction was observed to be more effective due to the wider range of dispersion coefficients of the samples. The research identified a positive correlation between reactant and pravastatin concentrations at high concentrations, indicating higher extraction efficiency. Optimization result determined the predicted extraction efficiency to be 75.14%. The experimental extraction efficiency was determined to be 72.69% under optimal conditions, which was consistent with the values predicted by numerical optimization. This study has contributed to the development of an effective method for pravastatin recovery.