Birinci trimesterde bakılan sistemik inflamatuar indeksi, C-reaktif protin ve anti-mullerian hormonun abortusları öngörmedeki yerinin prospektif araştırılması
Role of systemic inflammatory index, C-reactive protein and anti-mullerian hormone measured in the first trimester threatened abortions for predicting miscarriage: a prospective case-control study
  1. Tez No: 865188
  2. Yazar: HALİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birinci trimesterde bakılan sistemik inflamatuar indeks, C-reaktif protein ve Antimullerian hormonun abortusları öngörmedeki yerinin prospektif araştırılması Giriş ve Amaç: Gebeliklerin yaklaşık %30-40'ını oluşturan düşük tehdidi, gebeliğin 20. Haftasından önce vajinal lekelenme veya kanama klinik semptomları ile teşhis edilir. Ek olarak bu hastaların çoğu ilk trimesterda kaçınılmaz düşük ile sonlanmaktadır.Kanama şikayeti ile başvuran gebede gebeliğin sağlıklı devam edip etmeyeceğini öngörebilmeye hasta takibi ve yönetimi açısından ihtiyaç vardır. Literatürde ilk trimesterde düşük tehdidi yaşayan kadınların gebeliklerinin devamına yönelik bilgilendirilebilmelerine ilişkin verilerin yetersiz ve kanıt düzeyi düşük olduğu görülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda ilk trimesterde bakılan SSI, CRP ve AMH değerlerinin düşük tehdidi sonrasında gebeliğin devamını veya düşükle sonlanmasını öngörebilirliklerini hesaplamayı planladık.Bu amaçla ilk trimesterda düşük tehdidi yaşayan gebelerden serum tetkiklerini alıp prospektif olarak takip etmeyi ve gelişen sonuçları yaş ve gebelik haftası yönünden eşlenik gebelerle karşılaştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği' nde prospektif vaka kontrol çalışması olarak gerçekleşti. Birinci trimester gebelikler ultrasonografik olarak CRL ye göre ölçülüp 12 haftadan küçük gebelikler olarak tanımlandı. Çalışmaya dahil edilen gebeler abortus imminens (n=100), kontrol grubu (n=150) olarak iki gruba ayrıldı. Tam kan değerleri (platelet nötrofil, lenfosit) ve SII (Sistemik enflamatuar endeks platelet sayısı × (nötrofil/lenfosit)), CRP (C-reaktif protein), AMH (Anti-müllerian hormon) bakıldı. Bu parametrelerin birinci trimester hastada düşük gelişimini öngörmedeki güçleri analiz edilerek birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediğinden nicel verilerin iki grup arasında karşılaştırılmasında Mann Whitney-U testi kullanıldı. Analizler, SPSS 22.0 ve MedCalc 18 programında yapılmış olup, p < 0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Bu parametrelerden sadece CRP ve platelet sayısı açısından abortus imminens grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırasıyla 6,9 mg/dl (3,2-65) vs 3,6 mg/dl (3,1-75), p:0,003; 263,1x103 ± 53,54 x103 vs 281,2x103 ± 61,9x103 , p:0,017).
Özet (Çeviri)
Role of systemic inflammatory index, C-reactive protein and Anti-mullerian hormone measured in the first trimester threatened abortions for predicting miscarriage: A prospective case-control study. Background-Aim: Threatened miscarriage, which accounts for approximately 30-40% of pregnancies, is diagnosed by clinical symptoms of vaginal spotting or bleeding before the 20th week of pregnancy. In addition, most of these patients end up with an inevitable miscarriage in the first trimester. There is a need for patient follow-up and management to predict whether the pregnancy will continue healthy in pregnant women who complain of bleeding. In the literature, it is seen that there is insufficient data and low level of evidence regarding the informing of women who experience a threat of miscarriage in the first trimester regarding the continuation of their pregnancies. For this reason, in our study, we planned to calculate whether the SSI, CRP and AMH values measured in the first trimester can predict the continuation of the pregnancy or ending in miscarriage after a threatened miscarriage. For this purpose, we planned to take serum tests from pregnant women who experienced a threatened miscarriage in the first trimester, follow them prospectively, and compare the outcomes with pregnant women matched in terms of age and gestational week. Material-method: Our study, It was carried out as a prospective case-control study at S.B.U. Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetry Clinic. First trimester pregnancies were measured ultrasonographically according to CRL and defined as pregnancies less than 12 weeks. Pregnant women included in the study were divided into two groups, abortus imminens group (n = 100) and control group (n = 150). Complete blood values (platelet neutrophil, lymphocyte) and SII (Systemic inflammatory index platelet count × (neutrophil/lymphocyte)), CRP (C-reactive protein), AMH (Antimullerian hormone) were examined. The power of these parameters in predicting the development of miscarriage in first trimester patients was analyzed and compared with each other. Since the data did not show a normal distribution, the Mann Whitney-U test was used to compare quantitative data between the two groups. Analyzes were performed in SPSS 22.0 and MedCalc 18 programs, and a p value of < 0.05 was considered statistically significant. Results: Of these parameters, only CRP and platelet count were found to be significantly higher in the abortus imminence group (6.9 mg/dl (3.2-65) vs 3.6 mg/dl (3.1-75), p:0.003; 263 .1 x 103 ± 53.54 x103 vs 281.2x103 ± 61.9x103 , p:0.017, respectively).