Bazı bal numunelerindeki bisfenol A (BPA)'nın nano-LC sisteminde belirlenmesi
Determination of bisphenol A (BPA) in some honey samples in nano-LC system
  1. Tez No: 865187
  2. Yazar: ŞAHRİBAN KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİYE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bisfenol A, insan sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle üzerinde en çok çalışılan bileşik olup, dünya çapında gıda ile temas eden malzemelerde en yaygın kullanılan ürünlerden biridir. Bu çalışma kapsamında ters faz nano-LC sistemi ile balda bisfenol A (BPA) tayini için naftalen-2-ilmetil metakrilat (NMA) bazlı yeni bir hidrofobik monolitik nano-kolon hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Hazırlanan monolitik kolon kullanılarak ters faz nano-LC yöntemi ile BPA'nın, tespit limiti (LOD) ve miktar limiti (LOQ) sırasıyla 0,02µg/L ve 0,58 µg/L saptanmıştır. Günler arası (intra-day) ve gün içi (inter-day) analizlerde bağıl standart sapma (%RSD) değerleri sırasıyla % 2,1 ve %1,8 belirlenmiştir. Geliştirilen yöntem ile on üç ticari bal örneğininde BPA analizi yapılmıştır. Beş bal örneğinde 2,5±0,27 µg/L-12,47±0,84 µg/L arasında BPA tespit edilmiştir. Önerilen yöntem basit, hızlı ve hassastır ve baldaki BPA kontaminasyonunun izlenmesi için kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A is the most studied compound due to its adverse effects on human health and is one of the most widely used products in food contact materials worldwide. Within the scope of this study, a new hydrophobic monolithic nanocolumn based on naphthalene-2-ylmethyl methacrylate (3, NMC) was prepared and characterized for the determination of bisphenol A (BPA) in honey by reverse phase nano-LC system. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) of BPA were determined to be 0.02µg/L and 0.58µg/L, respectively, by reverse phase nano-LC method using a prepared monolithic column. Relative standard deviation (%RSD) in intra-day and inter-day analyzes was determined as 2.1% and 1.8%, respectively. The developed method was applied to the analysis of thirteen commercial honey samples. BPA was detected between 2.5±0.27 µg/L and 12.47±0.84 µg/L in five honey samples. The proposed method is simple, rapid and sensitive and it has been shown that it can be used to monitor BPA contamination in honey.