Muhsin Demirci'nin 'Kur'ân Tefsirinde Farklı Yorumlar' adlı eserinin incelenmesi
Examination of Muhsin Demirci's 'Different Interpretations in the Qur'anic interpretation
  1. Tez No: 865237
  2. Yazar: SAFA SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
1982 yılından bu tarafa akademik camiada çalışmalarda bulunan Muhsin Demirci günümüze kadar tefsir alanında muhtelif konularda eserler kaleme almıştır. Her bir eserinin yazılış gayesine bakıldığında; akademi ve ilim camiasına katkı sunma isteği dikkat çekmektedir. Bunlardan biri olan“Kur'ân Tefsirinde Farklı Yorumlar”adlı eser bizim çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamız bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümümde Muhsin Demirci'nin hayatı, eserleri ve“Kur'ân Tefsirinde Farklı Yorumlar”adlı eserin genel özellikleri, amaç, kapsam ve kaynak değeri açısından incelemesi yapılmıştır. Birinci bölümde temelde 3 ana başlık ve 15 alt başlıkla eserin Kur'ân ilimleri açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Böylelikle müellif Muhsin Demirci'nin Tefsir Usûlü kitabında oluşturduğu başlık sistemi tez çalışmasına uyarlanmıştır. İkinci bölümde ise muhteva açısından incelenen eser, kelâmi, fıkhî, bilimsel, vb. konulara ait başlıklar içermektedir. Böylelikle müellifin güncel ve muhtelif meselelere yaklaşımının nasıl olduğu ve bu konularda nelere dikkat çektiği incelenmiş, sonuç bölümünde ise birinci ve ikinci bölüme dair genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhsin Demirci who has been working in the academic community since 1982, has written works on various subjects in the field of tafsir. when we look at the purpose the writting each of his works. The desire to contribute to the academic and scientific community draws attention one of them,“Different interpretations in Qur'anic Commentary”, constitutes the main source of our study. Our study consists of; an there chapter; Introduction, an two main sections and then conclusion. In the introduction, Muhsin Demirci's life, works and the work named“Different interpretations in Qur'anic commentary”were examined in terms of general characteristics, purpose, scope and resource value. In the first part, the work has been evaluated in terms of Our'anic sciences with 3 main titles and 15 sub-titles. Thus, we have adapted the title system created by the author Muhsin Demirci in his own book topics were opened. Thus, we found anwers to questions such as what should be the approach to current issues and what the author paid attention to in this regard. In the conclusion part, a general summary was made about the first and second parts.