Prepubertal Kızıl tilkilerde (Vulpes vulpes L.) serum anti-müllerian hormon, östrojen ve progesteron konsantrasyonlarının tespit edilmesi
Determination of serum anti-müllerian hormone, estrogen and progesterone concentrations in prepubertal Red foxes (Vulpes vulpes L.)
  1. Tez No: 865238
  2. Yazar: BURAK BÜYÜKBAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KAÇAR, PROF. DR. ARMAĞAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, prepubertal Kızıl tilkilerde (Vulpes vulpes Linnaeus, 1758) gerçekleşen hormonal değişimler ve bu değişimlerin vajina epiteli üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada tedavi amacı ile rehabilitasyon merkezine getirilen Kızıl tilkiler kullanıldı. Tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşan 18 adet 3-11 aylık Kızıl tilkiler çalışmaya dahil edildi. Prepubertal dönemde olduğu doğrulanan Kızıl tilkiler 3-5 aylık (Y1, n=11) ve 6-11 aylık (Y2, n=7) olmak üzere yaşa, 2-3,5 kg (A1, n=10) ve 3,6-6 kg (A2, n=8) olacak şekilde ağırlığa göre gruplandırıldı. Kızıl tilkilerin vulva boyutları ölçüldü ve vajinal smear örnekleri alındı. Ayrıca progesteron (P4), östrojen (E2) ve anti-müllerian hormon (AMH) konsantrasyonlarının belirlenebilmesi için kan örnekleri alındı. Örneklemeler hayvanların doğaya hızlı bir şekilde dönebilmesi adına tek seferde gerçekleştirildi. Vulva boyutu ve E2 düzeyi yaş ile artış gösterdi (P0,05). Ağırlığa göre oluşturulan gruplardaki hormonal değişimler istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the hormonal changes that occur in prepubertal Red foxes (Vulpes vulpes Linnaeus, 1758) and the effects of these changes on the vajinal epithelium. Red foxes were brought to the rehabilitation center for treatment purposes were used in the study. Eighteen Red foxes aged 3-11 months that recovered their health after the treatment process were included in the study. Prepubertal red foxes were grouped by age: 3-5 months old (Y1, n=11) and 6-11 months old (Y2, n=7). Additionally, they were grouped by weight: 2-3,5 kg (A1, n=10) and 3,6-6 kg (A2, n=8). Vulva sizes of red foxes were measured, and vajinal smear samples and blood samples were collected to determine progesterone (P4), estrogen (E2), and antiMüllerian hormone (AMH) concentrations. All procedures were performed at once to minimize animal handling time. Vulva size and E2 level increased with age (P0.05). Hormonal changes in weight-based groups were not statistically significant.