Endüstri ilişkileri ikliminin çalışan performansına etkisinde yönetime güvenin rolü: Nevşehir ili kamu çalışanları örneği
The role of trust in management in the effect of industrial relations climate on employee performance: The example of Nevşehir province public employees
  1. Tez No: 865242
  2. Yazar: SENA NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Literatürde işçilerin, işçi sendikalarının ve işletme yönetiminin karşılıklı ilişkilerinin şeklini ortaya koyan atmosfer ve tutumlara atıfta bulunan endüstri ilişkileri ikliminin çalışanların iş çıktıları üzerinde olumlu ya da olumsuz etkilerinin olup olmadığı konusunda tartışmalar devam etmektedir. Bu sorunun cevabı, genelde sendikanın örgütün yönetimi ile çatışmacı ya da işbirlikçi bir ilişkisi içinde olmasın bağlı olarak değişebilmektedir. Bu çalışmada yönetimde güven aracılığıyla endüstri ilişkileri ikliminin çalışanların iş performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Daha spesifik olarak, yönetime güven yoluyla çalışanların sendikalarının yönetim ile yapıcı bir ilişkiye sahip olmasının performansı destekleyip desteklemediği incelenmiştir. Bu araştırma, çalışanların endüstri ilişkileri iklimine ilişkin algılarının iş performanslarını nasıl etkilediğini açıklayarak ve sendikaların çalışanların iş performansını nasıl etkilediğine dair araştırmacıların bakış açısını geliştirerek literatüre katkıda bulunmaktadır. Çalışmada veriler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 416 kamu çalışanından anket tekniği yardımıyla elde edilmiştir. Araştırmada ölçeklerin güvenilirlik ve geçerliliklerini test etmek için AMOS yardımıyla Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmış ve doğrudan etkiler ve aracılık etkiyi test etmek için SPSS PROCESS makrosundan yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre endüstri ilişkileri ikliminin çalışan performansını olumlu yönde ve anlamlı etkilediği saptanmıştır. Bununla birlikte yönetime güvenin endüstri ilişkileri iklimi ile çalışan performansı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the literature, debates continue about whether the industrial relations climate, which refers to the atmosphere and attitudes that reveal the mutual relations of workers, trade unions and organization' management, has positive or negative effects on the work outcomes of employees. The answer to this question may vary depending on whether the union has a conflictual or cooperative relationship with the organization's management. In this study, the effect of industrial relations climate through trust in management on employees' job performance was examined. More specifically, it was examined whether employees' unions having a constructive relationship with management supports performance through trust in management. This research contributes to the literature by explaining how employees' perceptions of the industrial relations climate affect their job performance and by advancing researchers' perspectives on how unions affect employees' job performance. In the study, data were obtained from 416 public employees affiliated with the Ministry of National Education with the help of survey technique. In addition, Confirmatory Factor Analysis was performed with the help of AMOS to test the reliability and validity of the scales, and the SPSS PROCESS macro was used to test the direct effects and mediation effect. According to the results of the research, it was determined that the industrial relations climate positively and significantly affects employee performance. However, it has been revealed that trust in management mediates the relationship between industrial relations climate and employee performance.