Güvenlik algısının internet üzerinden ticaretteki yeri: Kosova örneği
The place of security perception in online commerce: The case of Kosova
- Tez No: 865246
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARISOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışmanın temel amacı COVID-19 salgını öncesi ve COVID-19 salgını esnasında Kosova'daki e-ticaret katılımcılarının güvenlik algısı konusundaki seviyelerini belirlemektir. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin internetteki risk algısı ele alınarak e-ticaret ve çevrimiçi alışveriş konusunda güvenlik algılarının önünde engel olan faktörlerin tespiti de yapılmaya çalışılmıştır. Söz konusu olan bu“yeni”faktörlerin incelenmesiyle çalışma e-ticarette algılanan mevcut risk kapsamlarının genişletilmesi amaçlanmıştır. Aynı şekilde e-ticarette güvenlik sorunların çözümü ile ilgili daha iyi yaklaşımların benimsenmesi adına çalışmada elde edilen bulgularla Kosova'da şirketlerle tüketiciler arasındaki güvenin daha üst seviyeye çıkartılması için tavsiyelerde bulunulmuştur. Araştırmada belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmada karma araştırma yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümündeki ilk kısmında tarama yöntemi kullanılmıştır. İnternet üzerinden gerçekleştirilen anketlerin sistemi Google GDrive Formu anket yazılımı ile hazırlanmıştır. Araştırmanın ikinci kısmında ise hedef örneklemi için e-ticaret şirket yöneticilerinden de veriler toplanmıştır. Ayrıca bu kısımda yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın anketine ve görüşmelerine katılanların sonuçları, e-ticaret kullanım sürecinde algı ile güvenin çok önemli rol oynadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the level of security perception of e-commerce participants in Kosovo before and during the COVID-19 pandemic. In addition, by examining the risk perception of students on the Internet, an attempt was made to determine which factors actually represent an obstacle to the creation of a perception of security in e-commerce, and thus to online shopping. In fact, by examining these“new”factors, another aim is to expand existing concepts of perceived risks theory in e-commerce. Based on the findings of the study, in order to adopt better approaches to the solution of security problems in e-commerce, suggestions are given that will contribute to strengthening trust between consumers, and companies in Kosovo. In line with the objectives determined in the research, mixed research methods were applied in this study. In the first part of the research part of the study, the survey method was used. The system of surveys conducted over the internet was prepared with the Google GDrive Form survey software. For the target sample in the second part of the research, data were collected from e-commerce company managers. In addition, a semi-structured interview was conducted in this part. The results of the students and companys who participated in the survey of this study showed that perception and trust play a very important role in the e-commerce usage process.