Gümüşhane Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerde stres düzeyinin iş doyumu üzerine etkisi
The effect of stress level on job satisfaction in nurses working in Gümüşhane State Hospital
  1. Tez No: 865245
  2. Yazar: RUYA DUYGU ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmasının amacı Gümüşhane Devlet Hastanesinde çaşılan hemşirelerin stres düzeylerinin iş doyumuna etkisini belirlemektir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmanın evrenini Ekim-Kasım 2023 tarihleri arasında Gümüşhane Devlet Hastanesinde çalışan hemşireler (n=182 kişi) oluşturmuştur. Herhangi bir örneklem yöntemi kullanılmadan evrenin tamamına ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacılar tarafından literatür incelenerek oluşturulan sosyodemografik özellikler, hemşirelerin çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler, sağlık durumları ve çalışma şartlarını içeren sorular ile“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Minnesoya İş Doyum Ölçeği”sorularından oluşan anketin bireylerin dinlenme saatlerinde yaklaşık 20 dakika süre içinde direkt gözlem altında uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde frekans, student t testi, One way ANOVA, Tukey testi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin anksiyete ve iş doyumlarının düşük düzeyde, içsel ve dışsal iş doyum boyutlarının ise orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olan hemşirelerin daha fazla anksiyete yaşadığı ancak iş doyumlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Erkek, ileri yaştaki, düzenli beslenen, uyku sorunu yaşamayan, düzenli sağlık kontrolü yaptıran, gündüz çalışan, haftalık 40 saat çalışan hemşirelerin iş doyumlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin haftalık çalışma saati arttıkça iş memnuniyetleri azalmaktadır. Hemşirelerin uyku süresi arttıkça iş memnuniyetleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of stress levels on job satisfaction among nurses working at Gümüşhane State Hospital. The universe of the cross-sectional and descriptive study consisted of nurses (n=182) working at Gümüşhane State Hospital between October-November 2023. The entire universe was reached without using any sampling method. The data of the study were collected through a questionnaire comprising questions on sociodemographic characteristics, work-related risks and hazards, health status, and working conditions of nurses, as well as the“Beck Anxiety Scale”and the“Minnesota Job Satisfaction Scale.”The questionnaire was administered under direct observation for approximately 20 minutes during individuals' rest hours. Frequency, student t-test, One-way ANOVA, Tukey test, and Pearson correlation analysis were used for statistical analysis of the data. It was found that the anxiety and job satisfaction levels of the nurses included in the study were low, while the internal and external job satisfaction dimensions were moderate. Nurses with any psychological disorder experienced more anxiety but had higher job satisfaction. It was determined that male, older, regularly eating, not experiencing sleep problems, undergoing regular health check-ups, working day shifts, and working 40 hours per week had higher job satisfaction. As the weekly working hours of nurses increased, their job satisfaction decreased. As the sleep duration of nurses increased, their job satisfaction also increased.