Özel okullarda müzik dersine yönelik yönetici beklentileri ve müzik öğretmenlerinin çalışma koşulları
Administrator expectations for music courses in private schools and working conditions of music teachers
  1. Tez No: 865248
  2. Yazar: ULAŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın konusu, özel okullarda müzik eğitimi üzerine odaklanmıştır ve yöneticilerin müzik derslerinden beklentileri ile müzik öğretmenlerinin çalışma koşullarını incelemektedir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomoloji (olgu bilim) deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında İzmir ilinde bulunan özel okullarda görev yapan müzik öğretmenleri ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 10 müzik öğretmeni ve 6 yönetici ile görüşme yapılmıştır. Araştırmanın verileri özel okullarda görev yapan müzik öğretmeni ve yöneticilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Çalışmada yapılan görüşmeler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Özel okulda görev yapan yönetici ve müzik öğretmenleriyle yapılan görüşmeler değerlendirildiğinde müzik dersi, ders dışı etkinlikler (önemli gün ve haftalar), motivasyon, yönetici ile etkili iletişim, veli ile etkili iletişim, öğrenci ile etkili iletişim, müzik alanına uygun isteklerin karşılanması, ücret politikası ve müzik dersinin reklam aracı olarak kullanılması kategorileri oluşturulmuştur. Çalışma sonuçları, müzik öğretmenlerinin çoğunlukla yetersiz çalışma şartlarına ve yüksek beklentilere maruz kaldığını ortaya koymuş, aynı zamanda özel okulda görev yapan yöneticilerin müzik derslerinden neler beklediğini ve yönetici, öğretmen iletişiminin önemini araştırmıştır. Bu çalışma, özel okulların müzik eğitimi üzerine politikalarını şekillendirme ve müzik öğretmenlerinin çalışma koşullarını iyileştirme konusunda önemli bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Subject of research focuses on music education in private schools and examines the expectations of administrators regarding music lessons as well as the working conditions of music teachers. This study was conducted using phenomenological methods of qualitative research. The study group consists of music teachers and administrators working in private schools in Izmir during the 2023-2024 academic year. Interviews have been conducted with 10 music teachers and 6 administrators within the scope of the research. The data for the study were collected through semi-structured interviews with music teachers and administrators working in private schools. The interviews conducted in the study have been analyzed using the content analysis method. When evaluating the interviews conducted with administrators and music teachers in private schools, categories have been formed such as music lessons, extracurricular activities (important days and weeks), motivation, effective communication with administrators, effective communication with parents, effective communication with students, meeting appropriate demands in the field of music, salary policy, and the use of music lessons as a tool for advertising. The results of the study have revealed that music teachers are often subjected to inadequate working conditions and high expectations, and at the same time, have investigated what administrators working in private schools expect from music lessons and the importance of communication between administrators and teachers. This study aims to serve as a significant resource in shaping the policies of private schools on music education and improving the working conditions of music teachers.