Türk kamu yönetimi sisteminde dijital dönüşüm süreci
Digital transformation process in Turkish public administration system
- Tez No: 865270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇELİKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dijitalleşme, her alanda olduğu gibi kamu yönetimi sisteminde de önemli değişimleri beraberinde getirmiştir. Kamusal hizmetlerin dijital olarak sunulması hem devlet hem vatandaşlar açısından birçok maliyetten tasarruf sağlamıştır. Dijital vatandaşlık kavramı ortaya çıkmış, vatandaşlar kamu politikası oluşturma süreçlerinde aktif rol almaya başlamıştır. Dijital dönüşüm, günümüzde iş yapış biçimlerini değiştiren bir faktör olmanın yanı sıra, bir gelişmişlik göstergesi haline gelmiştir. Çalışmada uluslararası kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlarda, ülkelerin dijital gelişmişlik düzeyine dair ölçülen endeksler veri olarak kullanılmıştır. Geleneksel devlet ile dijital devlet arasındaki farklar ortaya konmuştur. İlk bölümde Türk kamu yönetim sistemi yapısal ve örgütsel açıdan incelenmiş, ikinci bölümde Türk kamu yönetiminin dijital dönüşüm süreci tarihsel bağlamda ele alınarak, bu doğrultuda hayata geçirilen projeler ve uygulamalardan bahsedilmiştir. Süreci koordine eden Dijital Dönüşüm Ofisi'nin çalışmalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise sürecin analizi yapılarak, dijitalleşmenin kamu yönetimine, kamusal hizmet sunumlarına ve politika oluşturma süreçlerine olan etkileri incelenmiştir. Tüm kişisel verilerin dijital ortama aktarıldığı günümüzde önem verilmesi gereken siber güvenlik konusu da ele alınmıştır. Dijital dönüşüm, beraberinde getirdiği riskler göz önünde bulundurularak, ulusal menfaatler doğrultusunda planlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Digitalisation has brought significant changes in the public administration system as in every field. The digital delivery of public services has saved many costs for both the state and citizens. The concept of digital citizenship has emerged and citizens have started to take an active role in public policy-making processes. Digital transformation has become an indicator of development as well as a factor that changes the way of doing business today. In this study, the indices measured in the reports prepared by international organisations on the digital development level of countries are included. The differences between the traditional state and the digital state are presented. In the first part, the Turkish public administration system is examined structurally and organisationally, and in the second part, the digital transformation process of the Turkish public administration is discussed in a historical context and the projects and practices implemented in this direction are mentioned. The work of the Digital Transformation Office, which coordinates the process, is included. In the last part, the process is analysed and the effects of digitalisation on public administration, public service delivery and policy-making processes are examined. In today's world where all personal data is transferred to the digital environment, the issue of cyber security, which should be given importance, is also discussed. Digital transformation should be carried out in a planned and safe manner in line with national interests, taking into account the risks it brings with it.