1930'lu yıllar Türk Yunan yakınlaşması ve Türk basını
1930's Turkish Greek rapprochement and Turish press
  1. Tez No: 865284
  2. Yazar: SEZEN MANİSALIGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Türkiye ile Yunanistan'ın 1930'lu yılardaki yakınlığını anlatmaktadır.1930'lu yıllarda basına yansıyan önemli gelişmeler ışığında kaynaklardan yararlanılarak tarih aydınlatılmaya çalışıldı. Yunanistan ile Türkiye arasındaki yakınlığın neden gerçekleştiği anlatılmaktadır. Lozan sonrası değişen dünya düzenindeki yeni isimler ortaya çıkmaya başladı. Türkiye ve Yunanistan'ın sorunları çözüme ulaştırma sonrası yaşanan ekonomik buhran sebebi yakınlığı etkiledi. Türkiye'nin dış politikadaki tutumu barışa ağırlık verilmesi düşman olarak nitelendirilen Yunanlıların Türkiye ziyareti sonrası görüşmelerde olumlu dönüş alındığı için iki ülke de siyaset hayatına yeni bir dönem başlamaktadır. Türk basını tarandığında iki ülke arasındaki görüşmelerin önemli sonuçlar yarattığı görülmektedir. olmuştur. Eleftherios Venizelos dönemi Yunanistan için önemli gelişmelerin yaşandığı ve halkların kaynaştığı önemli olayların olduğu yıllardır. Bu çalışma mübadeleyi yaşayan iki ülkenin yıllar sonra yakın olabileceği hatta dost olarak hitap edilen iki ülkeye dönüşmelerini anlatmaktadır. Atatürk'ün ve İsmet İnönü sayesinde dış politikada barışçıl adımlar atıldı.
Özet (Çeviri)
This study explains the rapprochement between Turkey and Greece in the 1930s. In the light of important developments reflected in the press in the 1930s, history was tried to be illuminated by utilizing sources. The reasons for the rapprochement with Greece are explained. After Lausanne, new names began to emerge in the changing world order. The economic depression after Turkey and Greece resolved the problems affected the rapprochement. Turkey's attitude in foreign policy is to emphasize peace, and since the Greeks, who are characterized as enemies, received a positive return in the negotiations after their visit to Turkey, a new era begins in the political life of both countries. When the Turkish press was scanned, the negotiations between the two countries were important. The period of Eleftherios Venizelos was a time of important developments for Greece and important events that brought the peoples together. This study describes the transformation of the two countries that experienced the exchange into two countries that could be close and even addressed as friends years later. Thanks to Atatürk and İsmet İnönü, important steps were taken in foreign policy.