2000 sonrası Türk sinemasında toplumsal gerçekçi filmlerin ideolojik işlevleri: 'Karanlık Fabrika'
The ideological functions of social realist films in Turkish cinema after 2000 and the film 'Dark Factory'
- Tez No: 865300
- Danışmanlar: DOÇ. SERENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, 2000 sonrasında gerçekleştirilen toplumsal gerçekçi Türk filmlerinin ne tür bir ideolojik işleve sahip oldukları incelenecektir. Bu filmlerin ezici çoğunluğunun sanatsal ve kültürel bir değer olarak varlık sürdürmelerinden ziyade birer kültür endüstrisi ürünü oldukları üzerinde durulacak, toplumsal sorunları anlatan yönetmenlerin ideolojik konumlarıyla sorunun bizatihi kendisini yaşayanların arasındaki mesafe tartışılacaktır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde 2000 sonrası toplumsal gerçekçi Türk sinemasındaki genel eğilimlerden önce gerçeklik, sinemada gerçekçilik, genel olarak sanatta toplumsal gerçekçilik, sinemada toplumsal gerçekçilik, kültür endüstrisi, Türk ve dünya sinemasından toplumsal gerçekçi film örnekleri, toplumsal gerçekçi sinemanın kültürel zeminini oluşturan kuramlar ve sinema-ideoloji ilişkisi üzerinde durulacaktır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise toplumsal gerçekçi filmin hangi dinamiklerle sanatsal ve kültürel bir değerden çok alınıp satılabilir bir meta oluşunu, yönetmenin kapitalist üretim ilişkileri içerisinde eserine ve topluma yabancılaşmasını anlatan Karanlık Fabrika filminin çözümlemesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will examine what kind of ideological function Turkish social realist films made after 2000 have. It will be emphasized that the overwhelming majority of these films are products of the culture industry rather than being of artistic and cultural value, and the distance between the ideological positions of directors depicting social problems and those who actually experience the problem itself will be discussed. The first and second parts of the study will focus on reality, realism in cinema, social realism in art in general, social realism in cinema, social realism in cinema, culture industry, examples of social realist films from Turkish and world cinema, the theories that form the cultural basis of social realist cinema and the relationship between cinema and ideology before the general trends in post-2000 social realist Turkish cinema. In the third and final part of the study, the analysis of the film Dark Factory, which tells the dynamics by which social realist film becomes a commodity that can be bought and sold rather than an artistic and cultural value, and the alienation of the director from his work and society within capitalist production relations, will be analyzed.