Yenidoğan bebeklerin postnatal adaptasyonunda D vitamini ve hormonların solunuma etkisi
The affect of vitamin-D and hormones on the respiratory at the neonatal's postnatal adaptation
  1. Tez No: 865301
  2. Yazar: NUREFŞAN PAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş-Amaç: Yenidoğan döneminde term ve preterm bebeklerde yoğun bakım ünitelerine yatışların en sık sebebi solunum sıkıntısıdır. Bunlar arasında en sık görüleni yenidoğanın geçici takipnesidir. Solunum sıkıntısına yol açan etyolojik faktörlerin araştırılıp erken dönemde buna yönelik tedaviye başlanması yenidoğan döneminde yoğun bakım yatış gereksinimini azaltmak ve yatış gerekli hastalarda yatış süresini kısaltmak açısından büyük önem taşır. Biz de çalışmamızda yenidoğanlarda sık karşılaşılan bir problem olan solunum sıkıntısının nedenlerini araştırmayı, D vitamini ve kortikoadrenerjik hormonların solunum sıkıntısına etkisini göstermeyi, buna yönelik doğum öncesi ve sonrasında alınacak önlemlerin yenidoğanların morbidite ve mortalitesini azaltılabileceğini göstermeyi amaçladık. Ayrıca yenidoğan bebeklerde görülen solunum sıkıntısında başlanan noninvaziv ve invaziv solunum desteği dışında erken dönemde başlanacak D vitamini profilaksinin önemini ortaya çıkartmayı öngörmekteyiz. Gereç-yöntem: Araştırmamız Olgu-Kontrol tipi çalışma olup Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde doğan 140 bebek çalışmamıza dahil edildi. Bunlardan 70 yenidoğan bebek hasta grubunda olup doğumdan sonra solunum sıkıntısı bulguları olması nedeniyle yoğunbakımda izlendi, 70 yenidoğan bebek ise kontrol grubunda olup solunum sıkıntısı olmaması nedeniyle anne yanına verildi. Çalışmamız Mayıs 2022-Mayıs 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Bulgular: Çalışmamızda 35. gebelik haftası ve sonrasında dünyaya gelen toplam 140 bebek incelenmiştir. Bunlardan 70 tanesi olgu, 70 tanesi kontrol grubunda yer almaktadır. Hasta grubundaki 70 bebekten 35 tanesi yatış yapılarak yoğun bakım şartlarında takip edilirken 35 tanesi anne yanına V verilmiştir. Hasta grubu bebeklerin %7,1'i vajinal yolla, %92,9'u C/S ve kontrol grubu bebeklerin %5,7'si vajinal yolla, %94,3'ü C/S doğmuştur. Ortalama doğum haftası hasta grubu bebeklerde 37,6±1,71 ve kontrol grubu bebeklerde 38,16±1,47 hafta olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction-aim: The most common reason for admission to intensive care units in term and preterm babies during the neonatal period is respiratory distress. The most common among these is transient tachypnea of the newborn. Investigating the etiological factors that cause respiratory distress and starting treatment for them in the early period is of great importance in terms of reducing the need for intensive care admission in the neonatal period and shortening the length of stay in patients requiring hospitalization. In our study, we aimed to investigate the causes of respiratory distress, which is a common problem in newborns, to show the effect of vitamin D and corticoadrenergic hormones on respiratory distress, and to show that precautions to be taken before and after birth can reduce the morbidity and mortality of newborns. In addition, we aim to reveal the importance of vitamin D prophylaxis to be started in the early period, in addition to non-invasive and invasive respiratory support in case of respiratory distress in newborn babies. Material-method: Our research is a Case-Control type study and 140 babies born at Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Hafsa Sultan Hospital were included in our study. 70 of these are in the case (patient) group and are monitored after birth due to signs of respiratory distress, and 70 newborns are newborns who do not have respiratory distress and are given directly to their mothers without the need for monitoring. Our study was conducted between May 2022 and May 2024. Results: In our study, a total of 140 babies born at the 35th week of gestation and later were examined. 70 of them are in the case group and 70 are in the control group. Of the 70 babies in the case group, 36 were hospitalized and monitored under intensive care conditions, while 34 were given to their mothers. 7.1% of the babies in the patient group were born vaginally, 92.9% were born C/S, and 5.7% of the babies in the control group were born vaginally, 94.3% were born C/S. The average week of birth was VII found to be 37.6±1.71 weeks in the patient group babies and 38.16±1.47 weeks in the control group babies.