Erken Dönem Avar Tarihi ve Maddi Kültürü (558-586)
Early Avar History and Material Culture (558-586)
- Tez No: 865302
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Avarlar, VI. yüzyılın ortalarında Orta Asya'dan göç ederek, Karpat Havzası'na yerleşmiş bozkır kökenli bir halktır. Karpat Havzası'nda değişik etnik kökenlerden oluşan ve yaklaşık iki yüz elli yıl süren bir Kağanlık tesis etmişlerdir. Avar Kağanlığı'nın tarihi arkeolojik malzemenin gösterdiği çeşitliliğe göre üç temel döneme ayrılmıştır. Bunlar; Erken, Orta ve Geç Avar dönemleridir. Erken Dönem Avar Tarihi, Avarların Karpatlar bölgesine yerleşmeye başladığı yıllardan, VII. yüzyılın ortalarına kadar olan zaman dilimini kapsar. Bu dönem, Avarların kendi kültürlerini geliştirdikleri ve çeşitli Avrupa topluluklarıyla etkileşimde bulundukları görülmektedir. Erken dönemde Avarlar, Kuzey Karadeniz topraklarındaki Hun bakiyelerini ortadan kaldırmış, Lombardlarla ittifak tesis ederek Gepid Krallığı'na son vermiş ve Slav istilasını lehlerine çevirerek Doğu Roma İmparatorluğu'na saldırılar düzenlemişlerdir. Doğu Roma İmparatorluğu üzerine yapılan akınlar yıldan yıla katlanarak ve şiddetini arttırarak devam etmiştir. Bu saldırılar boyunca Sirmium ve Singidunum şehirlerini fethetmişler, Thessalonika'yı (Selanik) iki kez kuşatmışlardır. Avar saldırıların son halkasını 626 yılında Sâsâni ittifakıyla gerçekleşen Konstantinopolis Kuşatması oluşturmaktadır. Ancak bu tez çalışması 558-586 yılları arasındaki Avar faaliyetlerine odaklanmakta ve 626 kuşatmasını kapsamamaktadır. Tez çalışması iki kısımdan oluşmakta olup, birinci kısım ana kaynaklardan hareketle inşa edilmiş Erken Dönem Avar tarihini anlatmaktadır. Tez çalışmasının ikinci kısmı arkeolojik tarihlemeye göre Erken Dönem Avar Maddi Kültürü üzerine yoğunlaşmaktadır. Tez çalışması Erken Dönem Avar tarihini, arkeolojik buluntuları ve yazılı kaynaklarının kombinasyonuyla incelemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Avars, a nomadic people who migrated from Central Asia in the mid-6th century, settled in the Carpathian Basin. In the Carpathian Basin, they established a Khaganate consisting of diverse ethnic origins, spanning approximately two hundred and fifty years. The history of the Avar Khaganate is divided into three main periods based on the diversity shown by archaeological evidence: Early, Middle, and Late Avar periods. The Early Period Avar History covers the period from the time the Avars began to settle in the Carpathian region to the mid-7th century. During this period, it is observed that the Avars developed their own culture and interacted with various European communities. In the early period, the Avars eliminated the remnants of the Huns in the Northern Black Sea territories, established an alliance with the Lombards, put an end to the Gepid Kingdom, and turned the Slavic invasion in their favor by launching attacks on the Eastern Roman Empire. The raids on the Eastern Roman Empire gradually intensified year by year. Throughout these attacks, they captured the cities of Sirmium and Singidunum and besieged Thessalonika (Thessaloniki) twice. The final link of Avar attacks was the Siege of Constantinople in 626 through the Sassanian alliance. However, this thesis focuses on Avar activities between 558 and 586 and does not cover the 626 siege. The thesis is divided into two parts, with the first part narrating the early Avar history constructed from primary sources. The second part of the thesis focuses on the early Avar material culture based on archaeological dating. The thesis attempts to examine the Early Period Avar history through the combination of archaeological findings and written sources.