Bireycilik ve toplumculuk ekseninde Türkiye'de TV dizilerinin kültürel değişime etkileri
The effects of tv series on cultural change on the axis of individualism and communitarianism
  1. Tez No: 865317
  2. Yazar: MİKAİL EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Türk televizyon dizileri ve diğer dijital platformlar üzerinden sosyal mühendislik ya da toplum mühendisliğinin söz konusu olup olmadığının incelemesi yapılacak ve bu nitelik, bireycilik ve toplumculuk kuramları ekseninde gerçekleştirilecektir. Bu inceleme ile birlikte bu durumun toplumsal ve kültürel etkileri açıklanmaya çalışılacaktır. Söz konusu etkilerin toplumsal düzen, toplumsal refah ve toplumsal güvenlik açısından önemini vurgulamak ve sosyal bilincin diziler ve dijital içerikler tarafından nasıl bir etki altına alındığının gözlemlenmesi ve konu ile ilgili sorunların çözümlerini ifade etmeye çalışmak amaçlanmaktadır. Bu çalışma Bireycilik, Toplumculuk ve bu konulara dair kuramların oluşturduğu fikirleri, televizyon ve dijital platform dizilerinin popüler kültür akımlarını ne kadar temsil ettiğini, küreselleşmenin toplumsal düzen üzerindeki etkisinde televizyonun rolünü ve kültürel değerlerin neden dikkatle korunması gerektiği konularını kapsamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri olan gözlem, temel kaynak ve yayınların incelenmesi(literatür taraması) gibi teknikler kullanılmıştır. Bulgulara göre Bireycilik ve Toplumculuk kuramları genellikle yanlış yorumlanmakta ve toplumu oluşturan bireyler kültürel değerleri farklı açılardan ele almaktadır. Doğu-Batı kültür ve medeniyet çatışmaları devam etmekte ve Doğu kendini Batı'nın her anlamda gerisinde konumlandırmaktadır. Batı'nın ekonomik, teknolojik ve siyasi üstünlüğü, Doğu toplumlarını“Batı Özentisi”haline getirmekte ve dolayısıyla kültürel değişim“olması gereken”değil“olması gerektiğine inanılan”şeklinde gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it will be examined whether there is social engineering or engineering through Turkish television series and other digital platforms and this qualification will be carried out on the axis of individualism and comminitarianism theories. With this review, the social and cultural effects of this situation will be tried to be explained. It is aimed to emphasize the importance of these effects in terms of social order, social welfare and societal security, to observe how social consciousness is affected by Tv series and digital contents and to try to express the solutions to the problems related to the subject. This study covers Individualism, Comminitarianism and the ideas created by these theories, how television and digital platform series represent popular culture movements, the role of television in the impact of globalization on social order, and why cultural values should be carefully preserved. Qualitative research methods such as observation and examination of primary sources and publications have been used in this study. According to the findings, the theories of Individualism and Comminitarianism are often misinterpreted and the individuals who make up the society consider cultural values from different perspectives. East-West cultural and civilization conflicts continue and the East positions itself behind the West in every sense. The economic, technological and political superiority of the West turns Eastern societies into“Western Wannabe”and therefore cultural change takes place not as“what should be”but as“what is believed should be”.