Pygmalion etkisinin ölçülmesi: Amasya SMMM örneği
Measurement of pygmalion effect: Example of Amasya IAFA
- Tez No: 865316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmanın hedefi Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin elemanları üzerinde Pygmalion Etkisini araştırmaktadır. Bu hedef doğrultusunda 2023 yılında Amasya ilinde hizmet veren 147 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir örneklem olarak seçilmiştir. Kullanmış olduğumuz verilerin toplanmasında 2016 yılında Rao & Sharma tarafından geliştirilen Pygmalion Ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmadan oluşan verilere regresyon, korelasyon Analizi, T- testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmada analizinde istatiksel paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde frekans, yüzde, standart sapma ve ortalama analiz tekniği kullanılmıştır. Sonuçlara göre, Serbest muhasebeci mali müşavirlerin verileri ışığında Pygmalion Etkisi ile Galetea etkisi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Serbest muhasebeci mali müşavirlerin sosyo demografik özellikleri ile pygmalion etkisine göre farklılık göstermemiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulguların kendilerine olan beklentileri ne kadar güçlü ise astlarına uyguladıkları beklentininde paralel olduğu gözle görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is to investigate the Pygmalion Effect on the employees of Indepent Accountant Financial Advisors. In line with this goal, 147 Certified Public Accountants serving in Amasya province in 2023 were selected as a sample. The Pygmalion Scale developed by Rao & Sharma in 2016 was used to collect the data we used. Regression, correlation analysis, T-test and ANOVA test were applied to the data. Statistical package program was used in the analysis of the research. Frequency, percentage, standard deviation and average analysis techniques were used in the analysis of the research. According to the results, there is a positive and significant relationship between Pygmalion Effect and Galetea Effect in the light of the data of Certified Public Accountants. Socio-demographic characteristics of Certified Public Accountants did not differ according to the Pygmalion Effect. It is observed that the findings obtained from this research show that the stronger the expectations they have for themselves, the parallel expectations they apply to their subordinates.