Feminist sosyal hizmet bağlamında kırsal kadın yoksulluğunun değerlendirilmesi
Assessment of rural women's poverty in the context of feminist social work
  1. Tez No: 865322
  2. Yazar: HÜRÜ AKALIN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yoksulluğun mutlak, göreli, kent, kır, yapabilirlikten yoksulluk gibi birden fazla tanımı bulunmaktadır. Bu denli çeşidi olan yoksulluk olgusu, bireyleri psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden etkilemektedir. Cinsiyete göre ise kadınları dezavantajlı konumlarına ek olarak daha fazla etkilemektedir. Sosyal hizmetin bir alanı olan feminist sosyal hizmet, kadın yoksulluğunun getirdiği sorunların kadınlar üzerindeki etkilerini kadın-erkek eşitliği bağlamında ele almaktadır. Bu araştırmada da kırsal alanda yaşayan kadınların yaşamış olduğu yoksulluğun bireyler üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak ve feminist sosyal hizmet bağlamında değerlendirilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Araştırma nitel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında kırsalda yaşayan kadınların yoksulluk sorununu tecrübe ettiği, kendilerini yoksul olarak tanımladıkları, kadınlık rollerini toplumsal cinsiyet bağlamında kabullendikleri ve çalışma durumunu bu bağlamda değerlendirdikleri görülmüş olup, kırsalda yaşayan kadınların yoksulluk sorunun ortadan kaldırılması için devletin, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, kadınların payına düşenler kadınların gözünden tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of poverty has multiple definitions, such as absolute poverty, relative poverty, urban poverty, rural poverty, and poverty of capability. This phenomenon of diverse forms of poverty affects individuals psychologically, socially, and economically. When considering gender, it disproportionately affects women, compounding their disadvantaged positions. Feminist social work, as a field of social services, addresses the impact of women's poverty issues on women in the context of gender equality. This research aims to uncover the impact of poverty on individuals, particularly women living in rural areas, and to evaluate it within the framework of feminist social work. The research revealed that women living in rural areas experience poverty, identify themselves as poor, accept gender roles within the context of social gender, and evaluate their employment status in this context. The study identified the perspectives of rural women on the contributions of the government, local administrations, and non-governmental organizations to eliminate the problem of poverty among women.