Kliniğimizde uygulanan proksimal femoral çivi klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological outcomes of proximal femoral nailing performed in our clinic
  1. Tez No: 865321
  2. Yazar: İLHAN KAAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYNACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İntertrokanterik femur kırıkları yaşlı popülasyonda sık görülen ve ciddi morbidite ile mortaliteye neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Bu kırıkların tedavisinde çeşitli cerrahi teknik ve implantlar kullanılmakta ve optimal tedavi stratejileri konusunda klinikler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı; ameliyat ettiğimiz hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirerek tedavi yöntemlerinin etkinliğini ve varsa birbirine üstünlüklerini analiz etmek ve etkin cerrahi yöntemleri, tedavi başarısı, mortalite gibi faktör ve sonuçları belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Intertrochanteric femur fractures are a common health issue in the elderly population, leading to significant morbidity and mortality. Various surgical techniques and implants are used in the treatment of these fractures, and there are differences in optimal treatment strategies among clinics. Our aim is to evaluate the clinical and radiological outcomes of the patients we have operated on, to analyze the effectiveness of the treatment methods and their superiority if any, and to identify effective surgical methods, treatment success, and factors and outcomes such as mortality.