Türkiye dışındaki Türk boylarının efsaneleri hakkında Türkiye'de yapılmış çalışmaların analitik bibliyografyası
Analytical bibliography of studies in Turkey on the legends of Turkish tribes outside of Turkey
- Tez No: 865331
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. SELAMİ FEDAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmamız giriş, beş ana bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmacılara kolaylık olması ve çalışmamıza açıklık getirmesi için tezimizin konusu, amacı, kapsamı, hazırlarken kullandığımız yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Efsane terimi üzerine yapılan tanım ve tasnifler, efsane kavramının diğer sözlü anlatı türleriyle ilişkisi, efsanelerin işlevleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümü“Kuzeydoğu (Sibirya) Grubu Türk Boylarının Efsaneleriyle İlgili Çalışmalar”, ikinci bölümü“Kuzeybatı (Kıpçak) Grubu Türk Boylarının Efsaneleriyle İlgili Çalışmalar”, üçüncü bölümü“Güneydoğu (Karluk-Uygur) Grubu Türk Boylarının Efsaneleriyle İlgili Çalışmalar”, dördüncü bölümü“Güneybatı (Oğuz) Grubu Türk Boylarının Efsaneleriyle İlgili Çalışmalar”olarak adlandırılmıştır. Her bölümde çalışmamızda efsaneleri yer alan Türk boylarının adı, yaşadıkları yer, nüfusu, dini inançları ve kullandıkları dil hakkında bilgi verip söz konusu Türk boylarının efsaneleriyle ilgili ulaşabildiğimiz çalışmalardan bibliyografya oluşturulmuştur ve çalışmaların tanıtımı yapılmıştır. Çalışmanın“Türk Boylarının Efsanelerini Bütün Olarak Ele Alan Çalışmalar”adlı beşinci bölümünde Türk dünyasını bir bütün olarak ele alan çalışmaların tanıtımı yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde çalışmamızı hazırlarken karşılaştığımız zorluklar, alanda tespit ettiğimiz problemler ve bunlara çözüm önerilerimiz sunulmuştur. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler ve analizi hakkında genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consists of introduction, conclusion and four main sections. In the introduction section, information is given about the subject, purpose, scope of our thesis, and the method we used in preparing it, for the convenience of researchers and to clarify our study. Information about the definitions and classifications of the term legend, the relationship of the concept of legend with other types of oral narratives, and the functions of legends are given. We named the first part of our study as“Studies on the Legends of the North Eastern (Siberian) Group Turkish Tribes”, the second part as“Studies on the Legends of the North Western (Kipchak) Group Turkish Tribes”, the third part of our study as“Studies on the Legends of the South-Eastern (Karluk-Uyghur) Group Turkish Tribes”and the fourth part as“Studies on the Legends of the South-West (Oghuz) Group Turkish Tribes”. In each chapter, we provide information about the names of the Turkish tribes whose legends are included in our study, where they live, their population, their religious beliefs and the language they use, and a bibliography is created from the studies we can access about the legends of the Turkish tribes in question, and the studies are introduced. In the section of the study titled“Studies Addressing the Legends of Turkish Tribes as a Whole”, studies that deal with the legends of Turkish tribes as a whole rather than separately are introduced. In the fifth chapter of the study, titled“Studies Dealing with the Legends of the Turkish World as a Whole”, studies dealing with the Turkish World as a whole are introduced. In the conclusion section of the study, we presented the difficulties we encountered while doing our study, the problems we identified in the field and our solution suggestions. We made a general evaluation about the data we obtained in our study and its analysis.