Hırı̇stı̇yanlıkta mucize anlayışı
The concept of miracle in Christianity
  1. Tez No: 865333
  2. Yazar: AYKUT ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu tez mucize kavramının Hıristiyanlıktaki yerini ele almaktadır. Tezde Hıristiyanlık için bir kavramdan çok daha geniş anlamlara sahip olan mucize kavramının Kutsal Kitap'tan başlayarak günümüze kadarki gelişimi incelenmiştir. Bu tez Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında mucize kavramının kökeni, Batı ve Doğu literatüründeki tanımları ve Hıristiyan kutsal metinlerindeki yeri incelenmiş, sonrasında ise ilk dönem Hıristiyan mucize anlayışının ana hatlarını oluşturan havariler dönemi ve patristik dönemin mucizeyle ilgili yönleri ele alınmıştır. Böylece havarilerin mucizeleri ile kilise babalarının ve doktorlarının mucize hakkındaki görüş ve düşünceleri incelenerek, ilk dönem Hıristiyan mucize anlayışı ortaya konmuştur. Tezin birinci bölümünde Ortaçağ teolojisinde mucizenin Hıristiyan dünyasında ve Kilise'de 1054'ten reformasyona kadarki gelişimi ele alınmış, teolojik ve siyasi tartışmaların Ortaçağ Hıristiyan mucize anlayışının şekillenmesindeki rolü tespit edilmiştir. Sonrasında da papalığın kanon belgelerindeki mucize kararları ile Genel Konsil kararlarındaki mucizeyle ilgili kararlar incelenmiştir. Daha sonra ise Katolik ve Ortodoks Kiliselerinin mucize anlayışları karşılaştırılmıştır. Tezin ikinci bölümünde Protestan ve Katolik reformlarının mucizeyle ilgili yönleri ele alınmıştır. Daha sonra ise Trent Konsillerindeki mucizeyle ilgili kararlar incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Aydınlanma ile başlayan modernleşme hareketinin modern dönemde Hıristiyan mucize anlayışına etkileri tespit edilmiştir. Devamında ise Vatikan Konsillerindeki kararlarda mucizeyle ilgili kararlar incelenmiştir. Sonrasında ise günümüz Hıristiyanlığında mucize olgusunun üç büyük mezhep bazında durumu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the place of the concept of miracle in Christianity. In the thesis, the development of the concept of miracle, which has a much broader meaning than a concept for Christianity, starting from the Bible to the present day, has been examined. This thesis consists of an introduction, three sections and a conclusion. In the introductory part of the thesis, the origin of the concept of miracle, its definitions in Western and Eastern literature and its place in Christian sacred texts were examined, and then the aspects related to miracle of the apostles period and patristic period, which formed the main outlines of the Christian understanding of miracle in the first period, were discussed. Thus, by examining the miracles of the apostles and the opinions and thoughts of the church fathers and doctors about miracles, the Christian understanding of miracles in the first period was revealed. In the first part of the thesis, the development of the miracle in medieval theology in the Christian world and the Church from 1054 to the reformation is discussed, and the role of theological and political discussions in shaping the Medieval Christian understanding of the miracle is identified. Afterwards, the decisions on miracles in the canonical documents of the papacy and the decisions on miracles in the decisions of the General Council were examined. Later, the understanding of miracles of the Catholic and Orthodox Churches was compared. In the second part of the thesis, the aspects of the Protestant and Catholic reforms related to the miracle are discussed. Later, the decisions about the miracle at the Trent Councils were examined. In the third part of the thesis, the effects of the modernization movement that started with the Enlightenment on the Christian understanding of miracles in the modern period have been determined. Subsequently, the decisions related to the miracle were examined in the decisions of the Vatican Councils. Subsequently, the situation of the miracle phenomenon in modern Christianity has been analyzed on the basis of three major denominations