Topraksız tarım seralarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi verisk değerlendirme uygulaması
Investigation of soilless agricultural greenhouses in terms of occupationalhealth and safety and risk assesment application
- Tez No: 865334
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE YUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, modern örtü altı yetiştiricilik türü olan topraksız tarım seralarında tehlike ve riskleri belirlemek amacıyla Aydın ilinde topraksız tarım sistemi ile salkım domates üretimi yapılan bir serada risk değerlendirme çalışması yapılmıştır. Çalışmanın amacı, örtüaltı seracılıkta karşılaşılan tehlike ve risklerin haricinde Topraksız (hidroponik) tarıma özel risklerin belirlenmesidir. Jeotermal ile ısıtılan, Bombus arıları ile tozlaşma sağlanan, pestisit kullanımını en aza indirmek için predatör kullanılan tam otomasyonlu seradaki tehlike ve riskler Fine – Kinney Risk Değerlendirme metodu ile derecelendirilmiştir. Makine – teçhizat tehlike kaynakları ve riskleri, karşılaşılabilecek fiziksel, kimyasal ve ergonomik riskler, acil durum önlemleri ve planlar değerlendirilerek, tehlike ve riskleri ortadan kaldırabilecek ya da minimum düzeye indirebilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the dangers and risks in soilless agriculture greenhouses, which is a modern type of greenhouse cultivation, a risk assessment was made in a greenhouse where bunch tomatoes are produced with the soilless agriculture system in Aydın province. The aim of the study is to determine the risks specific to soilless (hydroponic) agriculture, in addition to the dangers and risks encountered in greenhouse cultivation. The hazards and risks in the fully automated greenhouse, which is heated with geothermal energy, pollinated by bumblebees, and predators are used to minimize the use of pesticides, were rated with the Fine – Kinney Risk Assessment method. Machinery - equipment danger sources and risks, physical, chemical and ergonomic risks that may be encountered, emergency measures and plans are evaluated and suggestions that can eliminate or minimize the dangers and risks are presented.